Afghan Hound

Afghan Hound

Büyük boy bir ırktır. Asil görünümlü olan bu ırk, oldukça zarif bir görüntüye sahiptir. Çok hızlı koşar. Ortalama yaşamları 12-14 senedir.

  • Afghan Hound Kökeni : Kökeni Afganistan olan Afgan Hound tazı grubundandır. Afganistan' da 4 binyıldır yaşadığı bilinmektedir. Bu ırkın Afganistan dışına çıkarılması menedilmiştir. Avrupa' ya ancak 1900' lü yıllarda yasal olmayan yollarla getirilmiştir. Av ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Öyle ki iddia yarışlarında ve oyunlarında hala kullanılmaktadır.
  • Afghan Hound Görünümü : En belirgin fiziksel özelliği upuzun ipeksi tüyleridir. Renk: krem rengi, açık sarı, açık kahverengi olabilir. Vücudu incedir, zarif bir görüntüdedir. Afgan Hound' un çenesi kuvvetli, burnu siyah, ağzı uzun ve dardır. Gözleri badem şeklinde, kulakları uzun ve tüylerle kaplıdır. Boynu ince ve uzundur. Kuyruk; ince, uzun ve kıvrıktır.
  • Afghan Hound Karakteri : Afgan Hound ürkek bir yapıya sahiptir. Çok sadık ve ailesine çok düşkündür. Çok az da olsa üstünlük kurma çabası içerisinde olabilir. Bu yüzden eğitim sıkı ve kararlılıkla devam etmelidir. Aksi halde söz geçirilmesi zor olabilir. Cesurdur. Hareket etmeyi severler. Özgürce gezmekten, koşmaktan, oyun oynamaktan hoşlanır.
  • Afghan Hound Yaşam Alanı : Apartman hayatı onlar için uygun değildir. Bahçeli bir evde bakım daha kolay olacaktır.
  • Afghan Hound Bakımı : En önemli bakımı tüylere verilmelidir. Her gün itinayla tüyleri fırçalanmalıdır. Kuru şampuan ile ve/veya yıkama ile tüyler temizlenmelidir. Bunu ayda bir sefer yapmak gerekir. Egzersiz ihtiyacını karşılamak gerekir. Günlük en az yarım saat dışarıda dolaşabilecekleri zaman ve alan yaratmalısınız.
  • Afghan Hound Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 68,5 - 73,5 cm Yükseklik Dişide 68,5 - 73,5 cm Kilo Erkekde 26 - 34 Kg Kilo Dişide 26 - 34 Kg

Afghan Hound Irk Boyutu

Afghan Hound Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma