Akbaş

Akbaş

Dev boy bir ırktır. Diğer adı ' Çoban Köpeği' dir. Çok başarılı bir çoban ve koruma köpeğidir. Ortalama yaşamları 10- 12 senedir.

  • Akbaş Kökeni : Kökeni Türkiye' dir. Tarihi 3 binyıl öncesine dayanmaktadır. Yerleşim yerleri Batı ve Orta Anadolu' dur. Sürüsünü bir yere götürür ve tek bir eksik olmadan geri getirir.
  • Akbaş Görünümü : Dev bir görüntüsü vardır. Tüyleri orta uzunluktadır. Sık ve kalın tüyleri sayesinde soğuğa dayanıklıdırlar. Kafası büyüktür, kulaklar aşağı doğru düşüktür, gözleri badem şeklindedir, çenesi kuvvetlidir. Boynu kaslı ve geniştir. Kuyruğu uzun ve tüylüdür. Koku alma düzeyi üst safhadadır.
  • Akbaş Karakteri : Çok akıllı ve sadık bir köpek ırkıdır. Sahibi için tam bir dost ve korumacıdır. Sevdikleri için ölümü göze alır. Agresif bir yapıya sahiptir. Öyle ki eğer bahçede bakıyorsanız çitleri yüksek yapmalısınız, aksi takdirde her gördüğü yabancıya havlama eğilimi vardır. Gece vakitlerinde daha pür dikkat bekçilik yapar. Yabancılara karşı agresif olduğu için evinize gelen bir misafire dikkat etmelisiniz, birlikte eve girmeli veya Akbaş' ı bir yerde tutmalısınız.
  • Akbaş Yaşam Alanı : Apartman hayatı için kesinlikle uygun değildir. Ancak büyük bahçeli evlerde bakılabilir. Hatta çiftlik evleri daha iyi olacaktır.
  • Akbaş Bakımı : Yılda iki kere tüy değiştirirler. Bu dönemde fırçalamak önemlidir. Serbestçe dolaşmaktan keyif alır.
  • Akbaş Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 72 - 81 cm Yükseklik Dişide 72 - 81 cm Kilo Erkekde 42 - 60 Kg Kilo Dişide 42 - 60 Kg

Akbaş Irk Boyutu

Akbaş Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma