Alabay ( Alabai )

Alabay ( Alabai )

Büyük boy bir ırktır. Bir Orta Asya çoban köpeğidir. Erkek olanlar dişilere nazaran daha sevecendir. Ortalama yaşamları 10-15 senedir.

  • Alabay ( Alabai ) Kökeni : Kökeni Orta Asya' dır. Geniş coğrafyaya yayılan Alabayların tarihi MÖ. 2000 yıllarına dayanır. Bekçi ve sürü köpeği olarak nam salmıştır.
  • Alabay ( Alabai ) Görünümü : Cüssesi dev gibidir, iri kemikli ve kaslıdır. Sık tüyleri kısadır. Renk: kahverengi tonları, beyaz, siyah olabilir. Kafası vücutla orantılı ölçüde büyüktür. Çok geniş boyunludur. Kulaklar küçüktür. Ayaklar yere sağlam basar, güçlü bir köpektir.
  • Alabay ( Alabai ) Karakteri : Çok zeki, sakin, soğukkanlı, özgür ruhlu ve cesurdur. Yabancılara karşı oldukça mesafelidir. Bir tehlike anında korumacı davranış gösterirler. Ailesine karşı aşırı düşkündür ve onları canları pahasına korur. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar fakat iri cüsselerinden dolayı çocuklarla bırakılırken tedbiri elden bırakmamak gerekir. Otorite sahibi bir sahip ancak Alabayların hakkından gelebilir. Eğer öncesinde bir çoban köpeği ile ilişkiniz yoksa Alabay' a bakmakta zorlanabilirsiniz. Yavruyken eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidir. Bu köpekler bir şeyle uğraşmaktan, görev almaktan mutluluk duyarlar. Havlamayı severler. Bir yerleri eşeleme hareketini sık sık tekrar ederler.
  • Alabay ( Alabai ) Yaşam Alanı : Apartman hayatı için uygun değildir. Büyük bahçeli çitli evlerde bakmak mümkündür. Soğuk-sıcak her iklime ayak uydurur.
  • Alabay ( Alabai ) Bakımı : Bahar ayları tüy dökme aylarıdır. Bunun haricindeki zamanlarda az fırçalama ve banyo ihtiyaçlarını görecektir.
  • Alabay ( Alabai ) Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 65 cm Yükseklik Dişide 60 cm Kilo Erkekde 54 - 72 Kg Kilo Dişide 36 - 54

Alabay ( Alabai ) Irk Boyutu

Alabay ( Alabai ) Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma