Alaskan Malamute

Alaskan Malamute

Büyük boy bir ırktır. Çok iyi bir bekçi köpektir. Kızak çekmeye bayılırlar. Ortalama yaşamları 10-12 senedir.

  • Alaskan Malamute Kökeni : Kökeni Kuzey Kutup' tur. Adını 2-3 binyıl önceki bir kabile olan Mahlemuit kabilesinden almıştır. Tarihi oldukça eski olan bu ırkı, bu kabile taşıma işleri ( kızak çekmek, yük taşımak vs.) için kullanmışlardır. Amiral Byrd Kuzey Kutbu' nu keşfetmek için Malamuteleri kullanmıştır.
  • Alaskan Malamute Görünümü : İki kat tüyü oldukça sıktır. Çok soğuk havalara bile kürkü sayesinde çok rahat dayanabilir. Renk: beyaz, beyaz- gri, beyaz- siyah- beyaz- kahverengi olabilir. Çenesi ve bacakları beyaz renktir. Kuyruğu kanca gibi sırtında taşınır, oldukça tüylüdür. Ayak tabanları soğuktan etkilenmemesi için kalındır. Badem gözleri çok anlamlı ve içten bakar.
  • Alaskan Malamute Karakteri : Zıpır bir köpek değildir, ağırbaşlı ve olgundur. Ailesine çok düşkündür. Sevecen, sadık, vefalı bir dosttur. Özgürlüğüne düşkündür. Olumsuz özelliği uluması ve bir yerleri her daim kazma potansiyelidir. Eğitim sıkı ve kararlı olmalıdır, evcilleştirilmesi zordur. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Kendi ırkına karşı agresiftir. Üstünlük kurma çabasına girerler. Yavruyken sosyalleştirilmelidir.
  • Alaskan Malamute Yaşam Alanı : Apartman hayatı için kesinlikle uygun değildir. Çok büyük bir bahçede bakılabilir. Çitler yüksek ve derine girmiş olmalıdır. Kazmak Alaskan Malamute' nin işidir. Bu yüzden çok rahat çitlerinizi aşacaktır. Sıcak iklim hayvanı değildir.
  • Alaskan Malamute Bakımı : Tüy dökme zamanlarında sık sık taranmalıdır. Obeziteye karşı dikkatli beslenmelidir. Egzersiz ihtiyacı çok fazladır. Bu yüzden günde en az bir saatinizi yoğun tempolu egzersize ayırmalısınız.
  • Alaskan Malamute Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 61 - 66 cm Yükseklik Dişide 56 - 61 cm Kilo Erkekde 36 - 43 Kg Kilo Dişide 32 - 38 Kg

Alaskan Malamute Irk Boyutu

Alaskan Malamute Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma