Amerikan Akita İnu

Amerikan Akita İnu

Büyük boy bir ırktır. Japon türünün en büyüğü ve en popüleridir. Birçok köpek ırkı içinde görünüş ve duruş itibariyle Akita' yı hemen fark edersiniz. Çok iyi bir avcı ve koruyucu köpektir. Ortalama yaşamları 10-12 senedir.

  • Amerikan Akita İnu Kökeni : Kökeni Japonya' dır. Japon imparatoru koruyucu köpeğiydi fakat sonra dövüş köpeği olarak kullanılmıştır. 2. Dünya Savaşı' ndan dönen Amerikan askerler yanlarında Akita getirmişlerdir ve Amerika' da ünlenmesi bu sayede olmuştur. Dünyanın en ünlü Akita' sı Akita Haçiko' dur. Haçiko sahibini her gün tren istasyonunda işten gelmesini beklermiş ve sahibinin vefatından sonra bunu ölümüne kadar -9 yıl- tekrarlamış. Şu an o tren istasyonun Haçiko' nun heykeli bulunmaktadır.
  • Amerikan Akita İnu Görünümü : Büyük ve şirin görünümündedirler. Vücuduna oranla büyük kafaları vardır. Vücudunun uzunluğu, yüksekliği ve boyuna oranla fazladır. Vücudu sağlam ve bacakları diktir. Kuyruğu kıvrılarak sırtına yerleşmiştir, büyüktür. Küçük çekik gözleri, havada ve dik bir burnu, köşeli ve dik kulakları vardır. Dudakları siyah, dili pembedir. Kaşları çatık gibi durur. Tüyleri kalın ve düzdür. Kafasındaki tüyler kısadır. Renk: kırmızı, beyaz, açık kahverengi, benekli, çizgili olarak değişir.
  • Amerikan Akita İnu Karakteri : Akıllıdırlar. Sakindir, ara sıra kendi isteğini ön planda tutar ve istediklerini yapar. Sevecendir. Diğer hayvanlarla arası iyi değildir. Eğitilebilir fakat sabır gösterilmelidir. Tuvalet eğitimleri kolaydır. Sahibine düşkündür. Sahibini korumak için aşırı hareketler gösterebilir. Çocuklarla iyi anlaşır. Yabancılara karşı mesafelidir. İyi yüzerler. Sessiz ve ağırbaşlı bir halleri vardır. İtaatkardır.
  • Amerikan Akita İnu Yaşam Alanı : Apartman hayatı uygundur. Fakat yeterli eğitim almalı ve egzersiz yaptırılmalıdır. En uygun yer bahçeli bir ev olacaktır.
  • Amerikan Akita İnu Bakımı : Haftada bir kez taranmalıdır. Tüylerini senede iki kez dökerler. Tasma kullanılmalıdır. Tüyleri su geçirmez olduğu için az banyo yaptırılmalıdır. Aksi halde tüyleri zarar görebilir.
  • Amerikan Akita İnu Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 66 - 71 cm Yükseklik Dişide 61 - 66 cm Kilo Erkekde 34 - 54 Kg Kilo Dişide 34 - 50 Kg

Amerikan Akita İnu Irk Boyutu

Amerikan Akita İnu Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma