Australian Cattle Dog

Australian Cattle Dog

Orta boy bir ırktır. ' Australian Heeler' , ' Hall' s Heeler' , ' Queensland Heeler' ve ' Blue Heeler' isimleri ile de adlandırılır. Başarılı ve yetenekli bir iş köpeğidir. Koşul her ne olursa olsun işi tamamlamadan rahat edemez. İyi bir bekçi, iyi bir arama-bulma, iyi bir koruma köpeğidir. Ortalama yaşamları 11- 13 senedir.

  • Australian Cattle Dog Kökeni : Kökeni Avustralya' dır. 1800' lü yıllarda sığır gütme için yetiştirilmiştir. Dalmatian, mavi lekeli Collie ( nesli tükenmiştir) , Smithfield Collie, Australian Kelpie ve Bull Terrier çaprazlanması ile üretilmiştir.
  • Australian Cattle Dog Görünümü : Sağlam, güçlü bir yapısı vardır. İki katman tüyü onu hava şartlarına karşı korur. İkinci tabaka sert ve sıktır. Renk: kırmızı veya mavi lekeli. Mavi ise; yalnızca mavi, mavi lekeli veya karma mavili olabilir. Baş bölgesinde siyahlıklar vardır. Kırmızı ise; yalnızca kırmızı ve baş bölgesi koyu kırmzıdır. Doğduklarında beyaz renklidirler. Gözleri derin ve zekice ve bakar. Kulakları üçgen, büyük ve diktir.
  • Australian Cattle Dog Karakteri : Oldukça zeki bir ırktır. Ailesine çok düşkündür, sadıktır. Yabancılara karşı çok temkinlidir. Diğer köpeklerle iyi anlaşamaz. Olumsuz özelliği inatçı yapısı ve özgür ruhudur. Aktif yapısından dolayı boş kalırsa etrafa zarar vermeye meyillidir. Ve tek kişiye bağlanma sorunu vardır.
  • Australian Cattle Dog Yaşam Alanı : Apartman yaşamı için uygun bir ırk değildir. Hatta bahçede tek başına bakım için de uygun değildir. Çiftliklerde, kırsal kesimlerde bakılabilir.
  • Australian Cattle Dog Bakımı : Çok yoğun egzersiz programları uygulanmalıdır. Boş bırakılmamalı, sürekli bir şeylerle uğraşması sağlanmalıdır. Tüy bakımı kolaydır. 1- 2 haftada bir fırçalamak yeterlidir.
  • Australian Cattle Dog Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 46 - 51 cm Yükseklik Dişide 43 - 48 cm Kilo Erkekde 16 - 20 Kg Kilo Dişide 16 - 20 Kg

Australian Cattle Dog Irk Boyutu

Australian Cattle Dog Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma