Australian Kelpie

Australian Kelpie

Orta boy bir ırktır. Sürü gütmede, en ünlü köpek ırklarından biridir. Çok başarılı ve yeteneklidir. Ortalama yaşamları 10- 14 senedir.

  • Australian Kelpie Kökeni : Kökeni Avustralya' dır. 1850' li yıllarda İngiltere' den Avustralya' ya gelen çoban köpekleri sayesinde üremişlerdir.
  • Australian Kelpie Görünümü : Sıkı ve sağlam bir vücut yapısına sahiptir. Boy uzunluğu yüksekliğinden fazladır. Geniş bir göğsü vardır. Başı dardır, burun kısmı uzundur, kalkık bir burna sahiptir. Kuyruğu havada değildir, tüylüdür. Kulakları dik ve büyüktür. Tüyleri iki kattır. Sert, sık üst tüyleri renkleri siyah ve koyu kırmızı olabilir.
  • Australian Kelpie Karakteri : Çok çalışkan olan bu ırk tam bir işkoliktir. Yeter ki çalışmak olsun, yorulmak nedir bilmezler. Sakin ve çalışmadan duramazlar. Enerjik bir yapıya sahiplerdir. Tek bir sahipleri olsun isterler. Eğitimi kolaydır. Sahibine çok düşkün olan bu ırk sahibinin tek bir hareketi ile her an her şeyi yapmaya hazır konumdadır. Yavruyken çocuklarla iletişim halinde tutulursa onlarla iyi anlaşırlar. Diğer hayvanlara karşı baskıcı ve baskındırlar. Sürülerini gözle takip ederler. Çok iyi bir korumacıdırlar, ailesini ve ailesinin sahip olduğu her şeyi ölümüne korurlar.
  • Australian Kelpie Yaşam Alanı : Apartman hayatı için uygun değillerdir. Onların çalışma arzularını dindirecek bir yerde yaşamaları gerekmektedir.
  • Australian Kelpie Bakımı : Bu ırk durdurak bilmez. Hep çalışırlar, onları tatmin edecek egzersiz programları, sporlar uygulanmalıdır. Aksi halde bakılamaz duruma gelebilirler. Tüy bakımı çok kolaydır. 2- 3 haftada bir fırçalamak yeterlidir.
  • Australian Kelpie Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 43 - 51 cm Yükseklik Dişide 43 - 51 cm Kilo Erkekde 11 - 20 Kg Kilo Dişide 11 - 20 Kg

Australian Kelpie Irk Boyutu

Australian Kelpie Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma