Australian Shepherd Dog

Australian Shepherd Dog

Orta boy bir ırktır. ' Australian Heeler' , ' Hall' s Heeler' , ' Queensland Heeler' ve ' Blue Heeler' isimleri ile de adlandırılır. Ortalama yaşamları 12- 15 senedir.

  • Australian Shepherd Dog Kökeni : Kökeni Avustralya' dır. 1800' lü yıllarda çiftlik sahipleri sürüleri güdülsün diye sürü köpeklerinin yetiştiriciliğini yapmışlardır. İskoçya asıllı blue merle Collie' nin Avustralya Dingo' su ile birleşmesi sonucunda Australian Shepherd Dog ortaya çıkmıştır. Dalmaçyalı, Avustralya Kelpie ve Bull Terrier bu ortaya çıkan köpeklerle çaprazlanmıştır. Australian Shepherd Dog' un son hali bu sayede oluşmuştur.
  • Australian Shepherd Dog Görünümü : Adaleli, atik ve çeviktir. Boy uzunluğu yüksekliğine göre daha fazladır. Kuyruğu uzun ve kıvrıktır. Ön bacakları düzdür. Kafası büyüktür fakat vücuduyla orantılıdır. Kulakları düşük ve tüylüdür. Tüyler orta uzunluktadır.
  • Australian Shepherd Dog Karakteri : Çok çalışkandır. Yalnızlıktan, boş boş durmaktan hiç hoşlanmaz. Çalışmalıdır, koşmalıdır. Sıkılgandır, bu gibi zamanlarda etrafa zarar verebilir. Ailesine düşkün, sadık ve korumacıdırlar. Cesur ve atılgandırlar. Sürü gütmek onların işidir. Yavruyken eğitilmelidir, bu sayede çok ciddi verim alınabilir, özellikle itaat konusunda. Tek bir sahipleri olsun isteyebilirler. Diğer hayvanlara karşı üstünlük çabası içine girerler. Her çocukla iyi anlaşamazlar, tanıyıp sevmeleri gerekir. Havlamazlar.
  • Australian Shepherd Dog Yaşam Alanı : Apartman yaşamına uygun değillerdir, geniş bahçeli bir ev uygun olacaktır.
  • Australian Shepherd Dog Bakımı : Australian Shepherd Dog' a çok yoğun egzersiz programları sunmazsanız, onunla başa çıkamayabilirsiniz. Sık dişli bir fırça yardımıyla yapacağınız tarama işlemi tüy bakımı için yeterlidir. Bunu 2-3 haftada bir kez yapmanız gerekir.
  • Australian Shepherd Dog Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 43 - 51 cm Yükseklik Dişide 43 - 48 cm Kilo Erkekde 15 - 16 Kg Kilo Dişide 14 - 16 Kg

Australian Shepherd Dog Irk Boyutu

Australian Shepherd Dog Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma