Basenji

Basenji

Küçük boy bir ırktır. 'Congo Köpeği' , ' Congo Terrier' olarak bilinirler. Basenjiler köpek kokusu olmayan ve tüy dökmeyen yapılarıyla aileler tarafından tercih sebebidir. Ata benzer koşma tarzlarıyla tanınırlar. Dişileri yılda bir kez adet dönemi geçirirler. Ortalama yaşamları 12- 14 senedir.

  • Basenji Kökeni : Kökeni Kongo' dur. Ataları eski zamanda Mısır' da yaşayan ırklardır. Bu ırkın tarihinin, Piramitlerden bile eski olduğu bilinmektedir. Mezarlıklarda, duvar resimlerinde bu ırka benzer köpek resimleri vardır. Av köpeği olarak kullanılan, tehlikeleri önceden bildiren, rehberlik eden bu ırk 1930' lu yıllarda İngiltere' ye getirilmiş ve oradan dünyaya yayılmıştır.
  • Basenji Görünümü : Adaleli vücudu ile küçük görünümlü fakat asil duruşlu bir köpek ırkıdır. Tüyleri kısadır. Renk: bakır rengi, koyu kırmızı, ten- siyah olabilir. Ayakları, kuyruk ucu ve göğüs kısmı beyazdır. Yüzü ince, uzundur. Alın kısmında kırışıklar mevcuttur. Gözleri koyu renk ve badem şeklindedir. Kulaklar dik, üçgenimsi bir yapıdadır. Kuyruk sırtta, halka olacak şekilde kıvrık haldedir.
  • Basenji Karakteri : Enerji dolu, sevecen, zeki yapılarıyla çok sevimlidirler. Yavruyken eğitimine başlanırsa çok yüksek verim alınır. Çok oyun severdir. Çocuklarla arası orta düzeyde iyidir, onlarla oynamaya bayılırlar ve hiç yorulmazlar. Sıkılmasına fırsat vermemek gerekir, böyle zamanlarda etrafa zarar verebilir. Bir şeyi dişlemekten, çiğnemekten hoşlandığı için dikkat edilmesi gerekir. Havlamazlar, farklı sesler çıkarırlar. Ağaçlara tırmanabilirler.
  • Basenji Yaşam Alanı : Apartmanda yaşamaya uygundur. Fakat egzersiz ihtiyacını karşılamak gerekir. Bahçeli ev daha uygun olacaktır. Birkaç Basenji aynı anda yaşarsa, çok mutlu olurlar. Sıcak- soğuk havalarda dışarıda bırakılmamalıdır.
  • Basenji Bakımı : Çok yoğun bir egzersiz programına tabi tutmalısınız, aksi halde hem mutsuz olacaktır hem de obeziteyle karşı karşıya kalacaktır. Uzun koşular, yürüyüşler tam bu ırk içindir. Tüy dökmez ve bir kedi gibi kendini temizler. Bu yüzden çok temiz hayvanlardır ve bakımı çok kolaydır. Haftada bir tarama yeterlidir.
  • Basenji Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 41 - 43 cm Yükseklik Dişide 41 - 43 cm Kilo Erkekde 10 - 11 Kg Kilo Dişide 10 - 11 Kg

Basenji Irk Boyutu

Basenji Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma