Basset Hound

Basset Hound

Orta boy bir ırktır. İyi birer avcıdırlar. Ortalama yaşamları 10- 12 senedir.

  • Basset Hound Kökeni : Kökeni İngiltere' dir. Bloodhound ırkından üretilmişlerdir. Fransa' da yapılan bir yarışmada ünlenmişlerdir. Hem av için hem ev yaşamı için yetiştirilmişlerdir. Koku alma duyuları çok gelişmiştir.
  • Basset Hound Görünümü : Hantal bir görüntüye sahiptir. Bedeninin uzunluğu yüksekliğine oranla çok fazladır. Bacakları kısadır ve ayakları yere yakındır. Büyük bir kafası, çok belirgin bir alnı vardır. Kulakları neredeyse göz hizasından başlar boynuna kadar devam eder. Uzun, geniş ve kat kattır. Burnu hemen hemen göz hizasından başlar aynı paralelde uzar. Siyah ve büyüktür. Dudakları sarkık, dişleri büyüktür. Gözleri genelde hüzünle bakar, koyu renktir. Tüm vücudundaki deri sanki bedenine fazlaymış gibi bol bol durur. Ayakları büyüktür. Tüyleri kısa ve serttir. Renk: beyaz- kahverengi çeşitleridir.
  • Basset Hound Karakteri : İyi huylu, sadık, nezaketi seven bir ırktır. Davranışları naziktir, yumuşaktır. Asla ürkek bir ırk değildir. Sahibine düşkündür. Çocuklarla çok iyi anlaşır. Tam bir aile üyesidir. Olumsuz özelliği inatçı olmasıdır. Havlamayı sever. Zor adapte olabilirler. İyi bir eğitim verilirse çok iyi sonuçlar alınır. Yoğun bir egzersiz programı sunmak gerekir. Ama zorlanmamalıdır.
  • Basset Hound Yaşam Alanı : Apartman yaşamına uygundur. Evde enerjik değillerdir. Bahçeli bir ortamda durdurakları yoktur.
  • Basset Hound Bakımı : Obezite riski taşır. Bu yüzden hem beslenmesine dikkat edilmeli hem de hareket etmesi sağlanmalıdır. Sürekli tüy döktükleri için tüy bakımı sıkı olmalıdır.
  • Basset Hound Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 30 - 38 cm Yükseklik Dişide 28 - 36 cm Kilo Erkekde 23 - 29 Kg Kilo Dişide 20 - 27 Kg

Basset Hound Irk Boyutu

Basset Hound Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma