Bearded

Bearded

Büyük boy bir çoban ırktır. Collie ismi 'colley' veya 'coaley' den türemiştir, anlamı yüzü benekli kuzu demektir. Collie ismi İskoçya' da 'çoban köpeği' demektir. Bearded Collie' nin diğer isimleri 'Highland Sheepdog' , 'Highland Collie' ve 'Hairy Moved Collie' dir. Ama kısaca 'Beardie' denir. Ortalama yaşamları 14- 15 senedir.

  • Bearded Kökeni : Kökeni İngiltere' dir. İskoçya' ya Polonya çoban köpekleri getirilmiştir, yerli köpeklerle eşleştirilmeleri sonucunda Bearded Collie üretilmiştir.
  • Bearded Görünümü : En belirgin fiziksel özelliği uzun ve tüm vücudunu saran tüyleridir, hatta çene altından sakal gibi uzayan tüyleri bu ırka ismini vermiştir. Bu yoğun kürkü onu hava şartlarına karşı korur. Gözleri birbirinden uzaktır, ayrık gözlüdür. Kafası büyüktür. Saçları ortadan ikiye ayrılmış uzun saçlı görüntüsü verir, sanki hiç kulakları yokmuş gibidir. Kulaklar düşüktür. Tüyleri yaşadığı süreçte renk değiştirir.
  • Bearded Karakteri : Çok neşeli, sevgi dolu bir ırktır. Onu her daim kuyruğunu sallarken görebilirsiniz. Sürekli neşe içinde zıplar, oradan araya koşturur, aktiftir, çok oyuncudur. Çocuklar için biçilmiş bir kaftandır. Dişiler daha uysal, erkekler daha hareketlidir. Çok eğlencelidirler. Yalnız kalmamaları gerekir, mutsuz olurlar. Eğitim yavruyken verilirse daha çok verim alınır, özellikle itaat eğitimi verilmelidir. Tek olumsuz özelliği inatçılığıdır.
  • Bearded Yaşam Alanı : Apartman hayatı için uygun değildir. Çok hareketli olduğu için evde başa çıkamayabilirsiniz. Bahçeli bir ev uygundur. Çok iyi bir çiftlik köpeğidir. İçeride olmayı tercih etmezler. Her hava şartına uyum sağlarlar.
  • Bearded Bakımı : Yoğun egzersiz programları yaptırılmalıdır. Tüy bakımı önemlidir. Her gün fırçalamak gerekir. Dış parazit ilaçlarını aksatmamak gerekir.
  • Bearded Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 51 - 56 cm Yükseklik Dişide 51 - 56 cm Kilo Erkekde 18 - 27 Kg Kilo Dişide 18 - 27 Kg

Bearded Irk Boyutu

Bearded Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma