Beauceron

Beauceron

Büyük boy bir ırktır. Bir iş köpeğidir, çok iyi bir bekçidir. Ortalama yaşamları 10- 12 senedir.

  • Beauceron Kökeni : Kökeni Fransa' dır. 1500' lü yıllarda Beauceron ve Berger de Brie ( Briard) adlarında iki farklı ırk yetiştirilmiştir. Beauceron Fransa' da gerçekleşen bir köpek fuarında ilk defa tanıtılmıştır. Beauceron kısa tüylü; Berger de Brie ( Briard) uzun tüylüdür. İkisi de ayrı ırk olarak tanınmıştır.
  • Beauceron Görünümü : En belirgin fiziksel özelliği çift tırnaklı olmasıdır. Vücudu kaslı ve çok güçlüdür. İnce, uzun bir yüze sahiptir. Burun kısmı aşağı doğru eğimle iner ve büyüktür. Dik duruşlu bir başı vardır. Kulakları üçgenimsi, orta uzunlukta ve düşüktür. Kesilerek dik bir görüntü verilebilir. Birbirinden uzak, küçük gözleri vardır. Göğsü derindir. Tüyleri sık ve yumuşaktır. Renk: siyah- kahverengi ve siyah- kahverengi- gri olabilir. Gözlerinin üzerinde, yanak kısımlarında, ayaklarında sarımtrak benekler vardır. Kuyruk oldukça uzundur.
  • Beauceron Karakteri : Özgüveni yüksek, zeki, saldırgan olmayan bir ırktır. Fakat yabancılara karşı her daim dikkatlidir. Ailesine çok düşkündür, çocuklarla çok iyi anlaşır. Onları korumak için ne gerekirse yapar. Çok oyuncu ve eğlencelidir. Sadıktır. Çok hareketlidir. Evde bakılıyorsa, ev alanı ona yetmeyebilir.
  • Beauceron Yaşam Alanı : Apartman yaşamı için çok uygun değildir. Bahçeli evde bakılması daha uygun olacaktır.
  • Beauceron Bakımı : Çok hareketli yapısına uygun egzersiz programları uygulanmalı, uzun yürüyüşlere, koşulara izin verilmelidir. Haftada 1- 2 kere taramak yeterlidir.
  • Beauceron Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 65 - 70 cm Yükseklik Dişide 61 - 68 cm Kilo Erkekde 32 – 45 Kg Kilo Dişide 30 – 39 Kg

Beauceron Irk Boyutu

Beauceron Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma