Belçika Malinois

Belçika Malinois

Büyük boy bir ırktır. Tam anlamıyla bekçi ve koruma köpeğidir. Dünyanın en önemli polis köpeğidir. Ortalama yaşamları 12- 15 senedir.

  • Belçika Malinois Kökeni : Kökeni Belçika' dır. Dört Belçikalı çoban köpeğinden (Chien de Berger Belge) biridir. Adını bir Belçika şehrinden alır, Mechelen. Diğer üç çoban köpeklerinden farkı tüy rengi ve yapısına göredir.
  • Belçika Malinois Görünümü : En dikkat çeken fiziksel özelliği yüksekliği ve boyunun neredeyse eşit olmasıdır. Bu ona atik ve hızlı bir görüntü verir. Adaleli bir vücuda sahiptir. Tüyleri kısadır ve ne renk olursa olsun uç kısımları siyahtır. Renk: kahverengi, gri, sarı olabilir. Yüzünde ve kulaklarında siyah lekeler vardır. Burunda ve kulak uçlarında siyahlık vardır. Boynundaki tüyler vücudundaki tüylere nazaran daha uzundur. Badem şeklindeki gözleri zekice bakar. Kulakları üçgen ve diktir.
  • Belçika Malinois Karakteri : Zeki, çok dikkatli ve çalışkan bir köpek ırkıdır. Çok enerjiktir. Sahibine düşkündür, ilgi bekler. Bu yüzden eğer zamanınız yok ise Belgian Malinois size uygun bir köpek ırkı değildir. Aile üyelerinden yalnız biriyle çok yakın temas kurar. Eğitim çok kibar geçmelidir, kararlı olunmalı, sert tepkilerden kaçınılmalıdır. Eğitim spor ile karıştırılarak verilirse çok etkili olur. Her kimle ilişki kurulması isteniyorsa istensin (çocuklar, hayvanlar, insanlar) mutlaka yavruyken eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidir.
  • Belçika Malinois Yaşam Alanı : Yeterli ve gerekli egzersiz koşulu ile apartmanda yaşayabilir. Fakat bahçeli ev daha iyi olacaktır.
  • Belçika Malinois Bakımı : Haftada 2 kez taranmalıdır. Senede 2 kez tüy döker. Bu dönemlerde fırçalamaya daha fazla zaman ayırmak gerekir. Her gün mutlaka oyun ve/veya egzersiz amaçlı dışarı çıkarılmalı ve enerjisinin atması sağlanmalıdır.
  • Belçika Malinois Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 61 - 66 cm Yükseklik Dişide 56 - 61 cm Kilo Erkekte 24 - 29 Kg Kilo Dişide 24 - 29 Kg Sıkça Sorulan Sorular: Belçika Malinois Köpekler Evde Beslenir Mi? Belçika Malinois Köpekler Saldırgan Mıdır?

Belçika Malinois Irk Boyutu

Belçika Malinois Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma