Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği

Büyük boy bir ırktır. Berner Sennenhund, Bouvier Bernois, Berner Cattle Dog ve Berner diğer isimleridir. Adını İsviçre' deki Berne' den almıştır. Ortalama yaşamları 10-12 senedir.

  • Bernese Dağ Köpeği Kökeni : Kökeni İsviçre' dir. Çoban köpekleri ile Romen Mastılarından türediği düşünülür. Çiftlik köpeği, sürü köpeği, yük hayvanı olarak kullanılmıştır. 1980' li yıllara kadar insanların çok özen gösterdikleri bir ırk olmamışlardır. Türü geliştirmeye yönelik bir çabaya girmemiştir insanlar. Profesör Albert Heim ve arkadaşları Bernese Dağ Köpeği' nin farkına varıp geliştirmelere girişmişlerdir.
  • Bernese Dağ Köpeği Görünümü : Büyük bir köpektir. Geniş bir kafası, siyah gözleri, siyah bir burnu vardır. Boynu kalın ve tüylüdür. Renk: Beyaz, siyah, pas karışımıdır. Göğsünden başlayan beyaz renk alnına kadar uzanır. Gözlerinin üzeri, yanaklar, bacaklar pas rengindedir. Tüyleri orta uzunlukta, yumuşak ve su geçirmezler. Kulakları düşüktür. Derin ve tüylü bir göğse sahiptir. Kuyruk uzun ve tüylüdür.
  • Bernese Dağ Köpeği Karakteri : Akıllı, arkadaş canlısı bir ırktır. Çok hareketli, çok enerjik bir yapıya sahiptir. Ailesi için korumacıdır. Çocuklarla arası oldukça iyidir. Eğitilebilirler, bu sayede diğer hayvanlarla da iyi geçinebilirler. Fakat eğitim süresince sakin, sabırlı ve kararlı olunmalıdır. Yabancılara karşı çok temkinlidirler, bunu havlayarak dile getirirler. Cüssesinin büyük olmasına rağmen atiktirler.
  • Bernese Dağ Köpeği Yaşam Alanı : Büyük bahçeli evlerde yaşayabilirler. Soğuk iklim hayvanıdır. Sıcak onlara göre değildir.
  • Bernese Dağ Köpeği Bakımı : Rutin tüy bakımı önemlidir. Çok yoğun tüy döker, sık sık fırçalanmalıdır. Ayakları fazla tüylerden arındırılmalıdır. Tasmasız dolaşmak isteyeceklerdir, büyük oldukları için yavruyken eğitim gereklidir.
  • Bernese Dağ Köpeği Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 61 - 71 cm Yükseklik Dişide 58 - 69 cm Kilo Erkekde 38 - 50 Kg Kilo Dişide 36 - 48 Kg

Bernese Dağ Köpeği Irk Boyutu

Bernese Dağ Köpeği Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma