Border Collie

Border Collie

Border Collie İskoçya ve Kuzey İngiltere asıllı bir çoban köpeği türüdür. Çalışkan, cesur, azimli, itaatkar olan Border Collie ile yaşamak bir zevktir. Yeni şeyler öğrenmekten zevk alırlar, çok enerjik ve hareketlidirler. Zeki olmaları ile nam salmışlardır. Eğitilebilirlik seviyeleri oldukça yüksek olan bu ırk, yarışmalarda çok başarılıdır. Egzersiz seviyesi ve ilgi düzeyi yüksek tutulur ise çocuklar ve diğer hayvanlar için bir dosttur. Gerektiği kadar vakit ayıramayacak insanlar için Border Collie doğru bir seçim değildir.

  • Border Collie Kökeni : Border Collie, İskoçya ve Kuzey İngiltere' de koyun yetiştiriciliği için en büyük yardımcıydı. Koyunları büyük bir ustalıkla toplamaları, koyunların çobandan uzaklaşmalarını engellemeleri ve belli sınırlar içinde kalmalarını sağlayabilmeleri gibi özellikleri ile gönülleri fethediyorlardı. Çobanların komutlarına karşı hassaslardı ve ıslık seslerinin tonlamalarındaki minik farklılıkları bile ayırt ederek onlara uygun şekilde cevap verebiliyorlardı. Böylece çobanlık yapmak için yetiştirilmeye başlandılar.
  • Border Collie Görünümü : Orta büyüklüktedir. Tüy yapısı orta uzunluktadır. Renk: siyah- beyaz, mavi merle, kırmızı merle, kırmızı- beyaz, üç renk ( kahverengi, siyah ve beyaz) Siyah kısma doğru sivrilerek uzanan bir burna sahiptir. Kulakları yarı diktir. Kuyruk aşağı doğru eğilmiştir.
  • Border Collie Karakteri : Zeki, öğrenmeye istekli, cesur ve itaatkardır. Sonsuz bir enerji ile sizin ve ailenizin oyun arkadaşı olabilir. Köpek sporlarının çoğu onlar için çok uygundur. Yarışmaların göz bebeğidir. Herhangi bir hareketli nesneye, hatta küçük böceklere bile odaklanabilirler. Bir Border Collie' yi sahiplenmeden önce; yaşam tarzınızın, becerilerinizin ve ihtiyaçlarınızın dürüst bir değerlendirmesini yapmalısınız. Border Collie' ye sahip insanlar; onun zekası, yüksek enerjisi ve insan faaliyetinin her aşamasına katılma isteklerine karşı sabırlı olmalıdırlar. Her zaman belirlediğiniz sınırları aşmak için atakta bulunacaklardır. Utangaçlığını önlemek için küçüklüğünden itibaren sosyalleştirilmesi gereklidir. Onunla zaman geçirmek onun kendisine olan güvenini arttırır, onu daha sadık ve motive bir köpek yapar. Onu mutlu etmek için fazla ilgi göstermeli, ona görevler vermeli ve yoğun bir eğitim programı hazırlamalısınız. Bir nedenden dolayı onunla ilginizi keserseniz sizi protesto eder fakat saygı ve güvenini kazanmışsanız onun sizin için vazgeçilmez olması işten bile değildir. Border Collie; bazen hayatlarını tehlikeye atabilecek düzeyde reflekslere sahiptir. Gök gürültüsü, ateşli silah, havai fişek vb. karşısında aşırı tepki gösterebilirler.
  • Border Collie Yaşam Alanı : Yüksek enerjileri nedeniyle ev ortamında bakılmaya müsait değildir. Çiftlik ve/veya bahçeli ortamlarda bakılması sizin de rahat etmenize neden olacaktır.
  • Border Collie Bakımı : Veterineriniz aşı ve ilaç programı önerecektir. Rutin temizlik önemlidir. Dişler temizlenmeli ve ayak tırnakları kesilmelidir. Tüyler taranmalı, periyodik banyoları yaptırılmalıdır. Border Collie ile oyun ortamlarınız güvenli olmalıdır. Hızlı ve ani hareket etmeye meyilli olmaları sebebiyle irili ufaklı kazalar söz konusu olabilir. Araba peşinden koşma, eşya devirme, çocuğa çarpma gibi durumlar yaşanabilir. Sevincinizi paylaşan, üzüntülerinizi rahatlatan bu sevimli dostlarımız sabır gerektirir. Otoritenizi oluştururken nazik ve yardımsever olmaya özen gösterin.
  • Border Collie Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 48 - 56 cm Yükseklik Dişide 46 - 53 cm Kilo Erkekde 14 - 20 Kg Kilo Dişide 12 - 19 Kg

Border Collie Irk Boyutu

Border Collie Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma