Boxer

Boxer

Büyük bor bir ırktır. Almanya kökenli olmalarına rağmen isim babası İngiltere' dir. Ortalama yaşamları 11-14 senedir.

  • Boxer Kökeni : Kökeni Almanyadır. Bullenbeiszer ve Bulldog' un çiftleşmesi sonucu üretilmişler. Boğa dövüşleri, av için yetiştirilseler de günümüzde çok sevecen bir ırktır. Şu an polis ve asker işlerinde, bekçi olarak, arama-kurtarma işlerinde, yarışmalarda yer almaktadırlar.
  • Boxer Görünümü : Güçlü ve sağlam bir vücuda sahiptir. Tüyleri sık ve yoğundur. Renk: kahverengi-beyaz, kızıl-beyaz, çizgili-beyaz olabilir. Boxerlarda beyaz renk tercih edilmez. Kulak ve kuyruk genelde kesilir. (Birkaç ülkede kesilmesi yasaklanmıştır. ) Güzel yüzlü Boxerların üst çenesi alt çenenin altında kalır. Ağız açık değil ise dişlerin dilin vs. görünmemesi gerekmektedir. Burun büyük ve koyu renktir. Gözler parlak ve koyu renktir. Boxerlar asil görünümünü uzun ve kaslı boyunlarına borçludurlar. Vücut karedir. Ayaklar yere çok sağlam ve paralel basar.
  • Boxer Karakteri : Heybetli görünümünün altında mutlu, sevecen, hareket etmeyi seven bir köpek yatar. Ailesine çok düşkündür, koruyucudur ve çok cesurdur. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası iyidir. Çok enerjiktir, çok oyuncudur. Baskın bir karakter yapısı vardır. Yavruyken sosyalleştirilmeli ve eğitilmelidir. Eğitimine kararlılıkla devam edilmelidir, eğitimden çok iyi sonuçlar alınacaktır. Çok yoğun bir egzersiz programına tabi tutulmalıdırlar.
  • Boxer Yaşam Alanı : Enerjilerini atacak düzeyde egzersiz yaptırılır ise apartman hayatına uyum sağlarlar. Aksi halde bahçeli ev daha uygun olacaktır.
  • Boxer Bakımı : Boxerlar ilgiyi severler, yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Zamanınız yok ise Boxer bakmak iyi bir fikir değildir. Çok soğuk ve çok sıcak havalara karşı duyarlıdırlar, dikkat edilmesi gerekir. Tüy bakımı çok kolaydır, çok tüy dökmezler. Haftada bir tarama yeterlidir. Çok sık banyo yaptırılmamalıdır. Kendi kendini temizleyebilirler.
  • Boxer Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 56 - 63 cm Yükseklik Dişide 53 - 61 cm Kilo Erkekde 27 - 32 Kg Kilo Dişide 24 - 29 Kg

Boxer Irk Boyutu

Boxer Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma