Briard

Briard

Büyük boy bir ırktır. Adını Fransa' nın Brie yerleşkesinden almıştır. Çiftlik köpeğidir, gütme iç güdüsü çok kuvvetlidir. Çok iyi bir bekçidir. Ortalama yaşamları 10-12 senedir.

  • Briard Kökeni : Kökeni Fransa' dır. Beauceron ve Barbet melezlenmesi sonucu oluşmuştur. Tarihte de aktif rol oynamıştır; savaşlarda mektup taşıyıcılığı, yaralı bulma, orduda bekçi gibi görevlerde kullanılmıştır.
  • Briard Görünümü : En belirgin fiziksel özelliği uzun (16 cm. ) , sık ve az dalgalı tüyleridir. Renk: siyah, gri, taba renginde olabilir. Yüzündeki saç, sakal, kaş, bıyık; hepsi birbirine girmiş durumdadır. Kulakları isteğe bağlı kesilebilir. Yüzü kare şeklindedir, yüzüne baktığınızda karışık saç ve iri bir burun görebilirsiniz. Kuyruğu uzun, tüylü ve aşağıdadır. Arka ayakları çift tırnaklıdır.
  • Briard Karakteri : Oyun oynamayı çok sever. Ailesine düşkündür; sadık, itaatkar ve sevecendir. Duyma duyusu çok gelişmiştir, güçlü bir hafızaya ve ne yapacağını bilir hal ve tavra sahiplerdir. Eğitime olumlu cevap verir. Sahibi baskın karakterli olmalıdır, sahibini kendinden üstün bilmelidir. Aksi halde söz dinlemez. Yavruyken sosyalleştirilmelidir, yoksa çocuklarla, diğer hayvanlarla ve insanlarla arası iyi olmayacaktır. Ona rahatsızlık veren bir durum olursa anında tepki gösterir.
  • Briard Yaşam Alanı : Apartman yaşamına uygundur. Evde orta derecede hareketlidir.
  • Briard Bakımı : Eğer baskın bir karaktere sahip değilseniz ve ilk defa köpek bakacaksanız, Briard size uygun bir köpek değildir. Onunla başa çıkılması için birkaç temel özelliğe sahip olunması gerekir: Liderlik, zaman ayırma, oyun oynamayı sevme gibi. Egzersiz ihtiyacı çok yüksektir, sürekli oyun oynamak, bir şeylerin peşinden koşmak ister. Yüzmeye bayılır. İlgi ve sevgi verilmezse saldırganlaşır. Tüy bakımı çok önemlidir. Düzenli bir bakım yapılmazsa tüylerle başınız dertte demektir.
  • Briard Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 62 - 68 cm Yükseklik Dişide 56 - 64 cm Kilo Erkekde 35 Kg Kilo Dişide 35 Kg

Briard Irk Boyutu

Briard Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma