Bull Terrier

Bull Terrier

Orta boy bir ırktır. Bull Terrier adı 'Bull Baiting' sözcüklerinden esinlenilmiştir. Bu sözcükler boğa saldırısı anlamına gelir. Zincirlenen bir boğa ve ona saldıran köpekler, sözcüklerin çıkış noktası bu dövüştür. Ortalama yaşamları 10-13 senedir.

  • Bull Terrier Kökeni : Kökeni İngiltere' dir. 19. yüzyılda Bulldog ve İngiliz Terrier cinslerinin karması olarak oluşmuşlardır. Dövüş yapmaları için üretilmişlerdir. Daha sonra Spanish Pointer ile çiftleştirilmiştir, bu daha güçlü ve sağlam bir ırk elde etmek içindir. Köpek dövüşleri yasaklanmıştır. Dalmaçyalı ile çiftleştirilmiş, beyaz renk elde edilmiş; beyaz ile birlikte farklı renkler elde etmek için de Staffordshire ile eşleştirilmiştir.
  • Bull Terrier Görünümü : En belirgin fiziksel özelliği kafası ve yüzüdür. Neredeyse yüzünün tamamı burundan oluşur. Alın hemen hemen hiç yok, gözler bitişik ve minik, aşağı doğru uzayan burnu büyüktür. Tüyler kısa ve sıktır. Renk: beyaz, siyah, açık kahverengi, iki veya üç karma renkten oluşabilir. Vücudu oldukça kaslıdır. Sağlam ve dik duruşludur.
  • Bull Terrier Karakteri : Nazik ve sahibine düşkündürler. Mutlu olmak onlar için kolaydır. Fakat inatçı ve başıboş davranabilirler. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinirler, köpeklere karşı üstünlük kurmaya çalışırlar. Eğer evde bir köpeğiniz varsa ve ikinciyi istiyorsanız Bull Terrier bunun için doğru bir seçim olmayacaktır. Egzersiz bu ırkın olmazsa olmazıdır. Çünkü hareketsiz kalmaları veya sıkılmaları saldırganlaşmaları anlamına gelir. Çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Eğitime yavruyken başlanmalı ve çok sıkı bir eğitime tabi tutulmalıdırlar. Büyüdüklerinde verilen eğitim pek işe yaramayacaktır. Özellikle itaat eğitiminin üzerine eğilinmelidir. Saldırgan bir yanları vardır; bu kavgayı başlatmak için değil, tehditkar davranışlardan galip çıkmak içindir. İyi bir bekçi köpeği değillerdir.
  • Bull Terrier Yaşam Alanı : Ancak yeterli egzersiz yaptırılacak ise apartman hayatı uygun olur.
  • Bull Terrier Bakımı : Açık alanlarda tasmasız dolaştırılması uygun değildir. Yılda 2 kere tüy değişimi yaşarlar. Tüyleri ölü deriden arındırmak için arada bir kauçuk fırça yardımı ile taranmalıdır. Uzun yürüyüşler, koşular tam da bu ırk içindir. Kulak sağlığına ayrı bir önem verilmelidir.
  • Bull Terrier Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 53 - 56 cm Yükseklik Dişide 53 - 56 cm Kilo Erkekde 20 - 27 Kg Kilo Dişide 20 - 27 Kg

Bull Terrier Irk Boyutu

Bull Terrier Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma