Çekoslovak Wolfdog

Çekoslovak Wolfdog

Büyük boy bir ırktır. Yüzde yetmiş kurt, yüzde otuz köpek genlerine sahip bir ırktır. Görme, işitme ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Ortalama yaşamları 12- 16 senedir.

  • Çekoslovak Wolfdog Kökeni : Kökeni Çek Cumhuriyeti’ dir. 1955 yılında yapılan bir çalışma sonucunda Alman Çoban Köpeği ve Karpat Kurdu ile çiftleştirilmesi ile yeni bir ırk ortaya koymak için deney süreci başlamış ve sonucunda 1965’ te yeni bir ırk ortaya çıkmıştır. Üretilmesindeki amaç; kurt ve köpeğin en iyi özelliklerini alarak ortaya yararlı bir ırk çıkarmaktır: hem aile köpeği hem de arama-kurtarma, polis eğitimleri, koruma gibi. 1982’ de ‘ Cins Kulüpleri Milli Komitesi’ tarafından yerli bir cins olarak onaylanmıştır.
  • Çekoslovak Wolfdog Görünümü : Kurt görünümüne sahiptir. Badem şeklinde gözlere sahiptir, kahverengidir. Yüzünde burna doğru uzanan bir sivrilik söz konusudur. Vücudu çok güçlü ve kaslıdır. Düz, sık bir tüy yapısına sahiptir. Renkler: Gümüş gri, sarı gri. Kulakları dik ve ince uzundur veya kısa ve üçgen şeklindedir. Dişleri diğer ırklara göre daha uzundur, çok güçlü bir çeneye sahiptir. Kuyruğu uzun ve tüylüdür.
  • Çekoslovak Wolfdog Karakteri : Cesur, gözü pek ve güçlüdür. Sahibine çok düşkün, sadık ve anlayışlıdır. Diğer köpeklerle ve hayvanlarla arası pek iyi değildir. Çocuklarla arası iyidir fakat kesinlikle yalnız bırakılmamalı ve kontrol altında olmalıdır. Dominant bir sahibi olmalıdır. Aksi takdirde yönlendirilmesi zordur. Eğitimi zordur, çok büyük bir disiplin gerektirir. Çok kararlı ve sabırlı olmalısınız. Çok dayanıklıdır, tüm koşullara ayak uydurabilir.
  • Çekoslovak Wolfdog Yaşam Alanı : Ev ortamı için kesinlikle uygun değildir. Hatta bahçeli bir ev bile az gelebilir. Yaşamak için geniş alana ihtiyaç duyar.
  • Çekoslovak Wolfdog Bakımı : Uzun yürüyüşlere, koşma ve yoğun egzersizlere ihtiyaç duyar. Suyu çok severler. İlk kez köpek sahibi olacak iseniz bu ırktan başlamamanızı öneririz.
  • Çekoslovak Wolfdog Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik: Erkekler en az 26 inç ( 65 cm) Dişiler en az 24 inç ( 60 cm) Ağırlık: Erkekler en az ( 26 kg) Dişiler en az ( 20 kg)

Çekoslovak Wolfdog Irk Boyutu

Çekoslovak Wolfdog Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma