Chihuahua ( Şivava )

Chihuahua ( Şivava )

Küçük bir ırktır. Kısaca Chi olarak adlandırılırlar. Ortalama yaşamları 15-20 senedir.

  • Chihuahua ( Şivava ) Kökeni : Kökeni Meksika' dır. Adını Meksika' daki Chihuahua eyaletinden almıştır. En eski ve en küçük Amerikan köpek ırkıdır. Eski zamanlarda Güney Amerikan yerlilerince kutsal bir ırk kabul edilirdi. Çin' den Amerika' ya geldiği bilinir. Avrupa' ya geçişi 19. yüzyıl sonlarına doğru olmuştur.
  • Chihuahua ( Şivava ) Görünümü : Küçük bir görünüme sahiptir. Genellikle kısa tüylüdür, uzun tüylülere de rastlanır. Renk: açık ve koyu kahverengi, sarı, gri ve birçok renkte olabilir. Kafası yuvarlaktır. Minik, önde bir burnu vardır. Gözleri iri ve yuvarlaktır. Kulaklar üçgen ve diktir. Vücut uzunluğu yüksekliğine oranla daha uzundur, sırtı düzdür. Kuyruk sırttadır. Ayakları yere sağlam basar.
  • Chihuahua ( Şivava ) Karakteri : Akıllı ve nazik olan bu ırk, ürkek ve çekingendir. Enerjiktir, aynı zamanda inatçıdırlar. Çocuklarla iyi anlaşamazlar. Diğer hayvanlarla iyi geçim için yavruyken sosyalleştirilmelidir. Horlama eğilimi gösterebilirler. Ailesine çok düşkündür. Sevgi verir ama karşılık beklerler. Sahiplerinin yüzlerini yalarlar. Atiktir.
  • Chihuahua ( Şivava ) Yaşam Alanı : Apartman dairesi çok uygundur.
  • Chihuahua ( Şivava ) Bakımı : Kısa tüylü olanlar için haftada yapılan bakım yeterlidir. Uzun tüylü olanlar her gün taranmalıdır. Tüy dökümü orta seviyededir. Ayda bir banyo yaptırılabilir. Banyo sırasında kulak ve gözler sudan iyi korunmalıdır. Soğuk havalardan muhafaza edilmelidir. Hemen üşürler. Profesyonel bir eğitim alması gerekebilir. Aksi takdirde küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Aşırı beslemeden kaçınılmalıdır. Çok ilgi beklerler. Kucak köpeğidir fakat düzenli yürüyüşler ihmal edilmemelidir.
  • Chihuahua ( Şivava ) Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 15 - 23 cm Yükseklik Dişide 15 - 23 cm Kilo Erkekde 1 - 3 Kg Kilo Dişide 1 - 3 Kg

Chihuahua ( Şivava ) Irk Boyutu

Chihuahua ( Şivava ) Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma