Collie ( Rough Collie )

Collie ( Rough Collie )

Büyük boy bir ırktır. Bir çoban köpeğidir. Adının, güttüğü 'Colley' koyunundan geldiği düşünülmektedir. Ortalama yaşamları 14- 16 senedir.

  • Collie ( Rough Collie ) Kökeni : Kökeni İngiltere' dir. Tarihi çok eskiye dayanmaktadır, sürü gütme işini profesyonelce yaparlar. Şu an arama- kurtarma, rehberlik, koruma gibi birçok görevi başarıyla yerine getirmektedirler. Yarışmaların, şovların vazgeçilmez köpek ırkıdır. Lessie bu köpek ırkının en ünlüsüdür.
  • Collie ( Rough Collie ) Görünümü : Asil bir görüntüsü olan Collie' nin ince ve uzun bir vücudu vardır, yoğun tüylerle kaplıdır. Yüzü de ince ve uzundur. Burnu uzundur, siyah yuvarlak bir uçla sona erer. Kulaklarının ucu eğiktir, geri kalan kısmı diktir. Gözleri küçük ve koyu renklidir, blue merle olanlarınki renkli olabilir. Kuyruğu çok uzundur, öyle ki neredeyse yere kadar uzanır. Boynunda ve göğsünde olan tüyler aslan yelesi gibi upuzundur. Kafa tüyleri kısadır. Renk: Açık kahverengi- beyaz, siyah- beyaz- kahverengi, blue merle, kahverengi olabilir.
  • Collie ( Rough Collie ) Karakteri : Çok zeki, hareketli, aktif bir köpektir. Ailesine oldukça düşkün, sadık, itaat eden bir yapısı vardır. Çocuklarla, köpeklerle, diğer hayvanlarla arası çok iyidir. Yabancılara karşı orta derecede yakınlık gösterir. Ailesini korumak için yabancılara temkinli yaklaşabilir. Yer- yön kavramı çok gelişmiştir. Eğitimi çok kolaydır, sadece inatçılığına karşı nazik davranılmalıdır.
  • Collie ( Rough Collie ) Yaşam Alanı : Apartman yaşamı onlara uygun değildir. Çok hareketli oldukları için evde başa çıkılamayabilir ve her iki taraf mutsuz olabilir. Bahçeli bir ev herkesi daha mutlu edecektir. Çok sıcak havalardan korunmalıdırlar.
  • Collie ( Rough Collie ) Bakımı : Enerjisini atmasını sağlayacak egzersizler, hareketler, uzun koşular, yürüyüşler yaptırmak gerekir. Collie' yi tasmasız da oynatmanız gerekebilir. Tüy bakımı çok özenli olmalıdır. Uzun tüylerinin arasına yabancı cisimler girebileceği için hemen hemen her gün fırçalanmalıdır. Orta seviyede tüy döker fakat bu dönemde tüylerine iki kat özen gösterilmelidir.
  • Collie ( Rough Collie ) Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 61 - 66 cm Yükseklik Dişide 56 - 61 cm Kilo Erkekte 27 - 34 Kg Kilo Dişide 23 - 29 Kg

Collie ( Rough Collie ) Irk Boyutu

Collie ( Rough Collie ) Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma