Dachshund

Dachshund

Küçük boy bir ırktır. Dachshund üç gruba ayrılır: Wirehaired Dachshund, Smooth Dachshund, Longhaired Dachshund. Bu gruplar kendi aralarında toy, standart, minyatür olarak üç gruba ayrılırlar. Ortalama yaşamları 12- 15 senedir.

  • Dachshund Kökeni : Kökeni Almanya' dır. Almanca' da 'Dachs' sözcüğü porsuk, ' hund' köpek demektir. Porsuk, tilki, yabani tavşan gibi hayvanları avlamak için yetiştirilmiştir. Vücut yapısı sayesinde bu konuda oldukça başarılı olmuştur.
  • Dachshund Görünümü : Vücudu dikdörtgen biçimindedir. Vücudunun yüksekliği uzunluğuna göre oldukça azdır. Bacakları kısa, bedeni oldukça yere yakındır. Adaleli ve kuvvetli bir köpek ırkıdır. Ağırbaşlı bir duruşu ve zeki bakışları vardır. Önden bakıldığında ters üçgen bir yüzü, öne doğru sivrileşen uzun burnu, büyük ve düşük kulakları vardır. Bu ırkın genelinde 42 diş bulunur. Boynu uzun, göğsü çıkık, karnı içe çekiktir. Kuyruğu uzundur.
  • Dachshund Karakteri : Hareketli, sevgi dolu, mutlu bir ırktır. Zekidir, eğitim bazen işe yaramayabilir. Hatta bir zaman kendinizi eğitiliyor konumda bulabilirsiniz. Olumsuz özelliği çok yüksek sesle havlaması ve kazmayı sevmesidir. Bu sizin için rahatsız edici olabilir. Yaşı büyük çocuklarla daha rahat anlaşır. Köpekler iyi geçinir fakat diğer hayvanlarla arası çok da iyi sayılmaz.
  • Dachshund Yaşam Alanı : Apartman yaşamına uygun bir ırktır.
  • Dachshund Bakımı : Obeziteye yatkınlığından dolayı beslenmesine dikkat edilmelidir. Oldukça aktiftirler; yürümek, oyun oynamak, aktivite içinde bulunmak isteyecektir. Uzun tüylü olanları sık taranmalı, kısa tüylü olanları bezle silinmelidir.
  • Dachshund Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte Standart 35 - 45 cm, Minyatür 30 - 35 cm, Toy 30 cm Yükseklik Dişide Standart 35 - 45 cm, Minyatür 30 - 35 cm, Toy 30 cm Kilo Erkekte Standart 9 Kg, Minyatür 4 Kg, Toy 3,5 Kg Kilo Dişide Standart 9 Kg, Minyatür 4 Kg, Toy 3,5 Kg

Dachshund Irk Boyutu

Dachshund Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma