Dalmaçyalı

Dalmaçyalı

Büyük boy bir ırktır. Bir Dalmaçyalı yavrusu bembeyaz doğar ve benekleri zaman içinde oluşur. Bekçi ve koruma köpeği de olabilirler. Ortalama yaşam süreleri 10- 12 senedir.

  • Dalmaçyalı Kökeni : Kökeni Eski Yugoslavya' dır. Tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Av köpeği olarak da kullanılmıştır. At arabasında görev yapmıştır. Zarif görüntüsünden dolayı genelde evde bakılması tercih sebebi olmuştur. 101 Dalmaçyalı filmi ününe ün katmıştır.
  • Dalmaçyalı Görünümü : Siyah beyaz benekli olan Dalmaçyalı dünya üzerinde hatırı sayılır bir üne sahip, köpeklerle ilgili fikri olmayan bir kişinin bile çok rahat ırkının adını söyleyebileceği bir türdür. Kaslı vücudu oldukça dayanıklıdır. Tüyleri kısa ve serttir. Dalmaçyalı' nın benekleri leke görünümlü değil benek görünümünde olmalıdır. Eğer birleşip büyük parçalara dönüşürse bu hoş karşılanmaz.
  • Dalmaçyalı Karakteri : Dalmaçyalı neşeli ve şen olmasıyla bilinen bir köpek ırkıdır. Zarif görüntüsü ile gönülleri fetheden bu ırk insanlar tarafından çok sevilmektedirler. Çok oyuncudurlar, çocuklarla arası oldukça iyidir fakat yaşı küçük olan çocuklar için enerjilerinden dolayı tehlikeli olabilirler. Sahibine çok düşkündür, hatta sahibinin ilgisinin azaldığı noktada çok büyük bir mutsuzluk yaşar, bu mutsuzluk onu depresyona kadar götürebilir. Hafızaları çok kuvvetlidir. Kendileri ile dalga geçilmesini istemezler ve tepki gösterirler. Diğer hayvanlarla arası iyidir, diğer köpeklerle orta derecede anlaşırlar. Yavruyken sosyalleştirilmelidir, aksi halde asosyal ve stresli olabilirler. Eğitilebilirlik seviyeleri çok yüksektir, inatçı özelliklerinden dolayı daha yumuşak yöntemler belirlenmelidir.
  • Dalmaçyalı Yaşam Alanı : Küçük bir bahçe dahi onun enerjisi için yeterli bir alan sayılmaz. Dolayısıyla apartman hayatı için uygun bir ırk değildir. Fakat günümüzde genel olarak ev ortamında bakılmaktadır. Ev ortamında bakılıyorsa mutlaka günde bir iki kez yoğun egzersiz programına tabi tutulmalıdır. Soğuktan korunmalıdır.
  • Dalmaçyalı Bakımı : Senede 2 defa çok yoğun bir şekilde tüy dökerler. Sık sık yıkanmamalıdır. Çok temiz bir hayvandır. Koşmaktan çok büyük keyif alırlar.
  • Dalmaçyalı Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 50 - 60 cm Yükseklik Dişide 50 - 55 cm Kilo Erkekte Ortalama 25 Kg Kilo Dişide Ortalama 25 Kg

Dalmaçyalı Irk Boyutu

Dalmaçyalı Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma