Doberman Pinscher

Doberman Pinscher

Büyük boy ırktır. Tam bir bekçi ve koruyucu köpektir. Duruşu ve büyüklüğü sebebiyle korkulan bir ırktır. Sanılanın aksine Dobermanlar saldırmazlar. Ortalama yaşamları 11-14 senedir.

  • Doberman Pinscher Kökeni : Kökeni Almanya' dır. Vergi tahsildarı olan Louis Deoberman kendisini korumak amaçlı bir köpeğe ihtiyaç duymuştur ve bu sayede geliştirilmiştir. Ünü artan Doberman aranan köpek ırkı haline gelmiştir. Amerika' ya gönderilmiş, burada polis ve bekçi köpekleri olarak kullanılmıştır.
  • Doberman Pinscher Görünümü : Zarif görünümünün altında kaslı ve çok güçlü bir köpek yatmaktadır. Küçük bir kafası; uzun, ince ve kaslı boynu; geniş bir göğsü ve dar sırtı vardır. Tüyleri kısa, düz ve serttir. Renk: Siyah, kahverengi, taba rengi çeşitlerinde olabilir. En revaçta renk siyahtır. Diş yapısı güçlüdür. Gözleri koyu renklidir ve zekice bakar. Kulaklar ve kuyruk belli bir haftadan sonra veteriner tarafından kesilir. Bacakları çok güçlü ve dimdiktir.
  • Doberman Pinscher Karakteri : Zeki bir köpektir. Eğitime çok iyi cevap verir. İyi bir eğitim ve sosyalleştirilme sonucunda çocuklar ve diğer hayvanlarla dosttur. Yabancılara karşı oldukça mesafelidir. Eğitimlerine sabırla ve sakinlikle devam edilmelidir. Dişiler eğitim konusunda erkeklere nazaran daha inatçı olabilirler. Sadıklardır öyle ki sahiplerine kendilerini adarlar. Cesurdurlar. Ailesine çok sevgi doludur.
  • Doberman Pinscher Yaşam Alanı : Apartman dairesinde yaşayacak ise çok sıkı ve düzenli egzersiz yaptırılmalıdır. Bahçeli ev daha uygundur. Soğukla maruz bırakılmamalıdır.
  • Doberman Pinscher Bakımı : Yavruyken sosyalleştirilmelidir. Sahipleri baskın olmalıdır. Tırnak bakımları düzenli yapılmalı, tırnakları kısa olmalıdır. Orta seviyede tüy dökümü yaşarlar. Tüy döküm zamanı kauçuk tarak kullanılmalıdır. Obeziteye karşı dikkatli beslenmelidir. Sık egzersiz yaptırılmalıdır.
  • Doberman Pinscher Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 66 - 71 cm Yükseklik Dişide 61 - 66 cm Kilo Erkekde 30 - 40 kg Kilo Dişide 30 - 40 kg

Doberman Pinscher Irk Boyutu

Doberman Pinscher Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma