Golden Retriever

Golden Retriever

Golden büyük boy bir ırktır. Köpek ırkları arasında en popüler ve tercih edilendir. Sevimli yüzleri ve oyuncu kişilikleri ile özellikle çocuklar tarafından pek çok sevilmektedirler. Ortalama yaşamları 10-13 yıldır.

  • Golden Retriever Kökeni : Tarih boyunca en ünlenmiş köpek ırkıdır. İngiltere menşeilidir. Ayrı bir ırk olarak adlandırılması 1912' de Amerika' da gerçekleşmiştir. Bu ırk çok çeşitli durumlar için kullanılmıştır; av köpeği, bekçi köpek, hastalar için terapi, körler için rehber, narkotik işler, spor faaliyetleri bunlardan yalnız birkaçıdır.
  • Golden Retriever Görünümü : Güçlü bir duruşları vardır. Renkleri: altın sarı rengi ve kremin her tonu. Tüyler iki katmandır, üst tabakadaki tüyleri su geçirmez. Yuvarlak kafası burna doğru incelme gösterir. Orta büyüklükte ve düşük kulakları vardır. Kahverengi gözleri ve siyah burunları vardır. Ağızları büyüktür. Düz ve kalın kuyrukları vardır.
  • Golden Retriever Karakteri : Uslu, uyumlu ve akıllı köpeklerdir. Koku alma duyusu oldukça gelişmiştir. Eğitilebilir çok iyi bir aile köpeğidir. Yabancılarla ve diğer hayvanlarla da çok iyi geçinirler. Ortama ve kişiye kolay uyum sağlarlar. Bekçi köpeği olmaya yatkın değillerdir. Çok hareketlidirler, oldukça sadıktır. İtaatkardırlar. Yüzmeyi ve yürüyüşleri severler, kısacası sportif bir yapıları vardır.
  • Golden Retriever Yaşam Alanı : Yeterli egzersiz yaptırılır ise apartman dairesinde yaşayabilir. Aksi takdirde kendisi de dahil tüm çevresini enerjilerinden dolayı sıkıntıya sokacaktır.
  • Golden Retriever Bakımı : Haftada 1-2 kez taranmalıdır. İlgi beklerler, çok enerjik olmalarından dolayı egzersiz programları yoğun seçilmelidir. Top ve sopa getirme vs. gibi oyunları çok severler. Beslenmesine dikkat edilmeli, obeziteye karşı önlem alınmalıdır. Orta derecede tüy dökerler, tüylerin günlük bakımları yapılırsa sıkıntı yaratmazlar.
  • Golden Retriever Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 56 - 61 cm Yükseklik Dişide 51 - 56 cm Kilo Erkekde 27 - 36 Kg Kilo Dişide 25 - 32 Kg

Golden Retriever Irk Boyutu

Golden Retriever Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma