Great Dane- Danua

Great Dane- Danua

Dev boy bir ırktır. Danua, Alman Mastiff, Dane, Granddanois, Gentle Giant diğer isimleridir. Great Dane İngilizce' de ' Büyük Danimarkalı' demektir fakat Danuaların Danimarka ile yakından uzaktan bir ilişkisi yoktur. Asil görünümlü zarif bir köpek ırkıdır. Çok iyi bir bekçi köpeğidir. Ortalama yaşam süreleri 10 senedir.

  • Great Dane- Danua Kökeni : Kökeni Almanya' dır. Geçmişte Asyalılar mastife benzeyen köpekleri Avrupa' ya getirmişlerdir. Bu köpekler İrlanda Tazısı ile birleştirilmiş ve Great Danelerin şu anki hallerine ulaşmaları sağlanmıştır. Ayı ve yaban domuzu avında kullanılmışlar ve başarıları ile göz doldurmuşlardır.
  • Great Dane- Danua Görünümü : Büyük bir burnu, açık alnı, koyu ve yuvarlak gözleri vardır. Boynu uzundur, bu kendisine asil bir görüntü verir. Ön bacakları yere düz basar. Tüyleri kısa ve kalındır, derisi vücudunu sımsıkı sarar. Renk: siyah- beyaz, açık kahverengi, siyah olabilir. Siyah- beyaz olanların göz rengi açık iken, siyah olanlarınki koyu renktedir.
  • Great Dane- Danua Karakteri : Dev görünümlü Great Dane' nin sevgisi de dev boyuttadır. Kibardır. Çocuklarla, yabancılarla ve diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşır. Havlamayı çok sevmez. Güvenilir bir dosttur, kendini kontrol etmesini çok iyi bilir. Fakat eğer gerekiyorsa saldırmaktan da çekinmez. Bu yüzden yavruyken sosyalleştirmek ve eğitmek şarttır. Eğitim, özellikle ailesini korumaya yönelik olmamalıdır. Sebebi ise fazla korumacı olacak ve etrafa zarar verecektir. O zaten içgüdüsel olarak belli yaştan sonra ailesini korumayı becerebilen bir zekaya sahiptir. Eğitimi zorlayıcı olabilir ama imkansız değildir. Orta derecede eğitilebilirlik seviyesi vardır.
  • Great Dane- Danua Yaşam Alanı : Yeterli egzersiz uygulanacak ise apartman yaşamında yaşayabilir. Ancak bahçeli bir ev çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Great Dane- Danua Bakımı : Uzun yürüyüşlere bayılır. Bu yüzden onlara zaman ayırarak onlarla ilgilenmeli ve onlara egzersiz yaptırmalısınız. Tüy bakımı için sert fırça ile fırçalamanız, sık banyo yaptırmamanız yeterlidir. Tüy dökme döneminde daha sık fırçalamak gerekebilir.
  • Great Dane- Danua Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 76 - 86 cm Yükseklik Dişide 71 - 81 cm Kilo Erkekte 54 - 72 Kg Kilo Dişide 45 - 59 Kg

Great Dane- Danua Irk Boyutu

Great Dane- Danua Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma