Havanese

Havanese

Küçük boy bir ırktır. Bichon Habanero, Havanese Cuban Bichon, Bichon Havanais, Bichon Havanes, Havanezer veyahut Havaneser diğer isimleridir. Ortalama yaşamları 12-15 senedir.

  • Havanese Kökeni : Kökeni Küba' dır. Blanquito de la Habana ile Poodle ırklarının çaprazlanması ile elde edilmiştir. Kübalıların Amerika' ya göçleri ile Havanese ünlenmeye başlanmıştır.
  • Havanese Görünümü : Küçük görünümlü bu sevimli ırkın tüy yapıları değişkenlik gösterir: düz, kıvırcık, dalgalı vs. Uzun tüylüdürler. Renk krem rengi, siyah, kahverengi, gri. Düz tüylü olanları çoğalmaya uygun değildir. Sağlam duruşlu bir köpektir. Gözleri koyu renktir. Uzun kuyruğu vardır.
  • Havanese Karakteri : Ailesine düşkün, dışa dönük ve akıllı bir köpektir. Neşe dolu bir sevgi yumağıdır. Oyuncudur. Eğitilebilirler fakat ses tonu her daim hafif olmalıdır. Ancak sevecenlikle yaklaşıldığında eğitime olumlu tepki vereceklerdir. Örneğin eğitim ile boş yere havlamaları engellenirse çok iyi bir bekçi köpek olabilirler. Çocuklar ve diğer hayvanlarla iyi geçinirler.
  • Havanese Yaşam Alanı : Apartman yaşamına uygundurlar.
  • Havanese Bakımı : Obezite riskine karşı beslenmeleri kontrollü olmalıdır. Tüy dökmezler, haftada iki kez fırçalamak yeterlidir. Pati tüyleri fazla ise kırpılmalıdır. Günlük yürüyüşler onlar için önem taşır.
  • Havanese Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 20 - 28 cm Yükseklik Dişide 20 - 28 cm Kilo Erkekde 3 - 6 Kg Kilo Dişide 3 - 6 Kg

Havanese Irk Boyutu

Havanese Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma