İrlanda Seteri

İrlanda Seteri

Büyük boy bir ırktır. Koku alma duyuları mükemmel seviyede gelişmiştir, çok iyi bir av köpeğidir. Ortalama yaşam süreleri 10- 12 senedir.

  • İrlanda Seteri Kökeni : Kökeni İrlanda' dır. Birçok türden setter, pointer ve spaniellerin birleşmesinden meydana gelmiştir. Zamanla günümüzdeki halini almıştır. Eskiden şimdiki halinden daha kısa bacaklı, tüyleri kızıl ve beyaz renk karması şeklindeydi. Suda dahi av yapabilecek şekilde yetiştirilen çok iyi bir av köpeğidir. Güzel dış görünümünden dolayı şov köpeği olarak da kullanılmaktadır.
  • İrlanda Seteri Görünümü : Tüyleri uzun ve yumuşaktır, ayakları dahi bu tüylerle kaplıdır fakat kafasındaki tüyler uzun değildir. Renk: Kahverengi ve koyu kırmızıdır. Göğüs ve ayaklarında beyaz lekeler bulunur. Kulakları uzun ve düşüktür, bacakları kaslıdır. Başından kuyruğuna kadar olan mesafe uzundur. Burnu oldukça uzundur, kahverengi ve siyah renklidir. Çıkık bir alnı vardır ve çok göze çarpar.
  • İrlanda Seteri Karakteri : Enerjik, zeki, eğlenceli bir köpek ırkıdır. Çocuklarla, köpeklerle ve diğer hayvanlarla arası oldukça iyidir. İtaatkardır fakat koruma seviyesi düşüktür. Eğitilebilirliği mükemmel seviyededir. Tabi ki her köpek gibi yavruyken sosyalleştirilmesi ve eğitimine başlanması bir artı olacaktır. Olumsuz davranışları da hemen kapabilir bu yüzden eğitim olumluya yönlendirilerek verilmelidir.
  • İrlanda Seteri Yaşam Alanı : Enerji seviyesi çok yüksek olduğu için yalnızca egzersiz düzeyi yüksek tutulursa apartman ortamında yaşayabilir. Yoksa bahçeli bir ev daha sağlıklı olacaktır.
  • İrlanda Seteri Bakımı : Egzersiz seviyesini üst düzeyde tutmanız gerekmektedir. Aksi halde kontrol edilmesi zor bir köpeğe dönüşecektir. Koşmaya bayılır. Tüy bakımı düzenli yapıldığı takdirde ipeksi tüyleri sağlıklı bir hal alacaktır. Tüy dökme seviyesi orta derecededir. Bu dönemde daha sıkı bir bakıma ihtiyaçları vardır.
  • İrlanda Seteri Boyutu - Yükseklik & Kilo : "Yükseklik Erkekde 66 - 71 cm Yükseklik Dişide 61 - 66 cm Kilo Erkekde 29 - 34 Kg Kilo Dişide 25 - 29 Kg"

İrlanda Seteri Irk Boyutu

İrlanda Seteri Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma