Japon ( Japanese ) Akita

Japon ( Japanese ) Akita

Orta boy bir ırktır. Japonların en eski köpek ırklarından biridir. Hokkaido Dog, Hokkaidoken, Hokkaïdo, Ainu- Ken, Ainu Inu diğer isimleridir. Hem avcı hem bekçi köpek özellikleri taşır. Ortalama yaşamları 11- 13 senedir.

  • Japon ( Japanese ) Akita Kökeni : Kökeni Japonya' dır. Önceleri bir Spitz sanılan bu ırk, sonradan Spitzle bağlantısı olmadığı anlaşılınca farklı bir isim verilmiştir.
  • Japon ( Japanese ) Akita Görünümü : Adaleli ve sağlam bir vücut yapısına sahiptir. Fakat yüz ifadesi çok kibardır. Üçgen bir yüzü, üçgen ve dik kulakları, birbirine yakın gözleri, sivri bir burnu ve açık alnı vardır. Dili siyah lekelidir. Göğsü geniş ve kaslıdır. Kuyruğu sırtta durur ve kıvrıktır. Tüyleri sert ve sıktır. Renk: beyaz, kahverengi, koyu kırmızı olabilir.
  • Japon ( Japanese ) Akita Karakteri : Zeki bir ırktır. Çok kolay öğrenirler. Sadakat dolu bu ırk aynı zamanda çok cesaretlidir. Sahibine oldukça düşkündür, itaatkardır. Yol- yön bulma yetenekleri çok iyi gelişmiştir. Diğer hayvanlara karşı dominanttırlar, üstünlük kurmayı severler. Fakat sahibinin sözüne çok sadık oldukları için diğer köpeklerle kavgaya giremezler. Yavruyken eğitilmelidir, bu sayede çocuklarla da iyi geçinebilirler.
  • Japon ( Japanese ) Akita Yaşam Alanı : Aparman yaşamına uygun değillerdir. Bahçeli bir ev daha uygundur.
  • Japon ( Japanese ) Akita Bakımı : Rutin bir egzersiz çok önemlidir. Çok kolay kilo alabilirler, beslenmelerine dikkat edilmelidir. Rutin fırçalama ve ölü deriden ayırma işlemi yapılırsa tüy bakımı kolaydır.
  • Japon ( Japanese ) Akita Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 20-30 cm Yükseklik Dişide 20-30 cm Kilo Erkekde 46-56 Kg Kilo Dişide 46-56 Kg

Japon ( Japanese ) Akita Irk Boyutu

Japon ( Japanese ) Akita Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma