Kangal Çoban Köpeği

Kangal Çoban Köpeği

Büyük bir ırktır. Çoban köpeği ve Karabaş diğer isimlerdir. Bekçi köpektir. Sürü koruma özellikleri üst safhadadır.

  • Kangal Çoban Köpeği Kökeni : Kökeni Türkiye' dir. Tarihi Asur ve Babiller dönemine kadar uzandığı ve oradan Anadolu' ya geldiği düşünülmektedir. Evliya Çelebi' nin eserinde Kangal' ı tarif eden tanımlamalar bulunmaktadır.
  • Kangal Çoban Köpeği Görünümü : Büyük ve heybetli görünüştedir. En belirgin fiziksel özelliği çok kalın olan boynu ve yüzünün büyük bir kısmını kaplayan siyah rengidir. Kafası yuvarlak ve büyüktür. Kulakları düşük ve kafasına yapışıktır. Gözleri minik, dairesel, etrafı siyahtır. Anlamlı bakar. Burnu siyahtır. Çenesi çok kuvvetlidir. Yüzünün büyük bir kısmı siyahtır. Tüyler sert ve orta uzunluktadır. Renk: kirli beyaz, açık sarı ve kahverengi, boz, kırçıl renklerde görünür. Göğsü geniş ve kaslıdır. Vücudunun ön kısmı arka kısmına göre daha geniştir. Karın yukarıya eğimlidir. Bacaklar dik ve sağlam duruşludur. Kuyruk vücut hizasının üzerindedir.
  • Kangal Çoban Köpeği Karakteri : Cesur, atik, zeki bir köpektir. Sahibine çok bağlıdır. Çocuklarla arası iyidir. Yabancılara saldırganlık gösterebilir. Eğitime çok açıktır. Sadıktır. Çevrede salık iken başka bir ırk ile çiftleşmezler. Bu yüzden safkan olarak kalmayı başarmışlardır.
  • Kangal Çoban Köpeği Yaşam Alanı : Apartman yaşamına uygun değillerdir. Geniş arazi onlar için uygundur.
  • Kangal Çoban Köpeği Bakımı : Senede iki kere tüy değiştirirler. Her gün taramak yerinde olacaktır.
  • Kangal Çoban Köpeği Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 74 - 81 cm Yükseklik Dişide 71 - 79 cm Kilo Erkekde 50 - 60 Kg Kilo Dişide 41 - 49 Kg

Kangal Çoban Köpeği Irk Boyutu

Kangal Çoban Köpeği Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma