Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo

Küçük- orta boy bir ırktır. Romagnol ‘ Su Köpeği’ anlamını taşır. En büyük özellikleri mükemmel bir arayıcı olmalarıdır. Burunları mükemmel koku alır. Yer mantarı aramak onların işidir. Çok kısa bir sürede büyük bir çukur kazabilirler. Alerjik yapılı insanların tercih edebileceği bir ırktır. İyi bir koruma köpeğidir. Ortalama yaşamları 15- 17 senedir.

  • Lagotto Romagnolo Kökeni : Kökeni İtalya’ dır. İtalya’ nın Ravenna bataklıklarının ıslah edilmesi için insanlarla birlikte uzun zaman çalışmışlardır. Bataklıkların tarım arazisi olmasında emekleri büyüktür. 19. Yüzyıldan sonra Romagna Bölgesi’ nde mantar bulmak görevi ile görevlendirilmişlerdir.
  • Lagotto Romagnolo Görünümü : Kare görünümlü bir vücut şekline ve güçlü kaslara sahiplerdir. Karşıdan baktığınızda güçlü, sağlam bir vücut görürsünüz. Bacakları kuvvetle yere basar, ön bacakları diktir. Kafası büyük, gözleri iri, yüzü tüylüdür. Tüyleri kıvırcık, sık ve orta uzunluktadır. Renkleri: beyaz, krem rengi, kahverengi- beyaz, beyaz- pas rengi. Tüyleri su geçirmez. Aşağı sarkık kulakları üçgen şeklindedir.
  • Lagotto Romagnolo Karakteri : Zeki, çalışkan, sevgi dolu bir ırktır. Sahibine çok düşkündür. Eğitimleri oldukça kolaydır. Bebeklikten sosyalleştirilirse, köpeklerle ve diğer hayvanlarla arası oldukça iyidir. Çok iyi bir aile köpeğidir, iyi huyludur. Zekalarını çalıştırmaları yönünde egzersiz yaptırmak gerekir. Özellikle bir şeyler aramak konusunda doğuştan yeteneklidirler. Bu yönlerini beslemek onları mutlu eder. İtaatkar ve sadıktırlar.
  • Lagotto Romagnolo Yaşam Alanı : Apartman dairesinde yaşayabilirler. Kazma iç güdüsüne sahip oldukları için bahçeli eviniz var ise çevresini çit ile kapatmanız doğru olacaktır.
  • Lagotto Romagnolo Bakımı : Lagotto Romagnolo’ nun egzersiz ihtiyacı yüksektir. Dolayısıyla sizinle yürümek, koşmak, aktiviteler yapmak onu çok mutlu edecektir. Sakladığınız bir şeyi bulmak, onları besler. Yüzmeyi çok severler. Sık ve kıvırcık tüyleri sıklıkla taranmalı ve fırçalanmalıdır. Az tüy dökerler. Senede iki kez tıraş edilmelidir.
  • Lagotto Romagnolo Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 43 - 49 cm Yükseklik Dişide 36 - 41 cm Kilo Erkekte 13 - 16 kg Kilo Dişide 11 - 14 kg

Lagotto Romagnolo Irk Boyutu

Lagotto Romagnolo Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma