Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff

Dev boy bir ırktır. Çok cesur bir koruma köpeğidir. Eski zamanlarda dövüşlerde kullanılırlardı ve bir gelenek olarak kulaklarının ve kuyruğunun üçte biri kesilirdi. Ortalama yaşam süreleri 10 senedir.

  • Napoliten Mastiff Kökeni : Kökeni İtalya' dır. Atası Tibatan Mastiff' tir. Mastifflerin geçmişine dair iki teori vardır. Birincisi: M.Ö. Büyük İskender tarafından Yunanistan' a getirilmesi ve arena dövüşlerinde bu köpeklerin Romalılar tarafından keşfedilmesi. İkincisi: Fenikelilerin M.Ö. Napoliten Mastiff' i İngiltere' ye getirmeleri ve oradan Avrupa' ya yayılması. 1946 yılında Napoli' de bulunan Napoliten Mastiff, sonradan standarta oturtulmuştur. Savaşlarda, dövüşlerde, bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılmışlardır.
  • Napoliten Mastiff Görünümü : Kuvvetli, kaslı bir köpektir. En belirgin fiziksel özelliği çok büyük olan kafası ve kırış kırış olan yüzüdür. Yüzünün kırışıklı o kadar fazladır ki yüz ayrıntılarını seçmekte zorlanabilirsiniz. Kırışıklıklar gıdığından aşağı kadar sarkar. Büyük bir burnu ve çok büyük bir ağız yapısı vardır. Tüyler kısa ve sıktır. Renk: mavimsi gri, siyah. Açık renkli olmayan Napoliten Mastiffler gece karanlığında kamufle olurlar ve tehlikelere karşı tetiktedirler. Napoliten Mastiffler doğduklarında gözleri mavi renklidir, büyüme gerçekleştikçe renk koyulaşır.
  • Napoliten Mastiff Karakteri : Görünümü ciddi, sert olmasına karşın olumlu, iyi huylu bir aile köpeğidir. Çok zeki bir köpektir fakat fazlaca inatçıdır. Dolayısıyla verilecek eğitimin tekrarlarının fazla olmaması onun sıkılmaması için önemlidir. Genel yapısı sessizdir fakat yabancılara karşı mesafelidir. Erkekleri daha saldırgan olurlar. Bir aile, köpek tercihini Napoliten Mastiff tarafından kullanacak ise bunun dişi olması dikkat edilmelidir. Hem dişilerin çocuklarla arası daha iyidir hem de diğer köpeklerle. Bu köpek ırkının yapısı bir hayli baskındır. Dolayısıyla sahibi, söz sahibinin kendisi olduğunu ona her daim hissettirmelidir. Aksi halde kişi için çok uygun bir ırk olmayacaktır. Sosyal olması, hem çocuklarla, yabancılarla ve diğer köpek ve hayvanlarla iyi anlaşabilmesi, çok koruyucu olmaması gibi sebeplerle; yavruyken verilecek eğitimin bu ırk için önemi yadsınamaz büyüklüktedir. Olumsuz özellikleri ise salya akıtmasıdır.
  • Napoliten Mastiff Yaşam Alanı : Orta genişlikteki bir bahçede mutlulukla yaşayacaktır. Çok sıcak havalardan korunmalıdır.
  • Napoliten Mastiff Bakımı : Erken yaşlardan bu ırkın çok büyük egzersizler yapması engellenmelidir, eklem yerleri zarar görebilir fakat bir yetişkin ise egzersiz ihtiyacı çok yüksektir. Uzun yürüyüşler yaptırılabilir. Unutulmaması gereken en önemli konu ise asla tasmasız dışarı çıkarılmamalıdır. Tüy bakımı kolaydır, gerektiğinde fırçalama yeterlidir. Orta derecede tüy dökümü yaşarlar.
  • Napoliten Mastiff Boyutu - Yükseklik & Kilo : "Yükseklik Erkekde 65 - 75 cm Yükseklik Dişide 60 - 70 cm Kilo Erkekde 74 Kg Kilo Dişide 74 Kg"

Napoliten Mastiff Irk Boyutu

Napoliten Mastiff Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma