Newfoundland

Newfoundland

Dev boy bir ırktır. Newf ve Newfie diğer adlarıdır. Adı Kanada, Newfoundland' den alınmıştır. Tam bir aile köpeğidir. Ortalama yaşam süreleri 8- 10 senedir.

  • Newfoundland Kökeni : Kökeni Kanada' dır. Geçmişine dair birçok farklı düşünce vardır. Bunlardan birkaçı: Labrador ile akrabalık ilişkisinin olması, Kızılderili ve Viking köpeklerinin torunu olması, en gerçeğe yakın olanı ise İngiliz ve Avrupalı balıkçıların yanlarında getirdikleri Tibet Mastifleri ile Kanada yerel köpeklerin birleşmesi sonucu ortaya çıkmalarıdır. Newfoundland insanların yaşamına adapte olmayı başaran bir ırktır. Öyle ki süt şişelerini evlere bırakmak, çöp atmak, posta kutusundan mektupları getirmek, denizden ağları çekmek ve boğulmak üzere olan kişileri kurtarmak gibi her alanda görev yapmışlardır. Şu an hala su kurtarma köpeği olarak görev yapmaktadır.
  • Newfoundland Görünümü : En belirgin fiziksel özelliği büyük olan kafasıdır. Güçlü bir bedene sahip olan Newfoundland oldukça dayanıklıdır. Burnu kare şeklinde ve genellikle siyah, kulakları üçgen ve düşüktür. Daha iyi yüzmeleri için ayakları perdelidir. Kuyruğunu aşağı salar. Tüyleri çift katmandan oluşur; yağlı, su geçirmez, sık ve dalgalı tüy yapısındadır. Renk: Siyah, kahverengi, siyah- beyaz.
  • Newfoundland Karakteri : Zeki, cesareti yüksek, iyi huylu bir ırktır. Sahibine çok düşkün, yabancılara karşı sıcakkanlı ve güvenilir bir yapısı vardır. Naziktir. Sahibini tehlikelere karşı korurken, tehlike ile sahibi arasına girip duvar görevini üstlenir. Havlamak, hırlamak gibi eylemleri gerçekleştirmez. Tüm canlılara karşı oldukça sevgi doludur. Eğer ona olan yaklaşım kötü niyetle değilse, hemen o kişiyle iletişim kurmaya çalışır. Çok sabırlıdır, ayrıca çok oyun severdir; çocuklu aileler için iyi bir seçimdir. Yüzmeye bayılır, su ile oynamaya bayılır. Salya problemi vardır. Bu onun olumsuz özelliğidir. Eğitilebilirlik seviyesi orta derecededir. Eğitimde sakin ve anlayışlı yaklaşım benimsenmelidir.
  • Newfoundland Yaşam Alanı : Büyük bahçeli bir ev en uygunu olacaktır. Soğuk havalardan hoşlanır. Sıcaktan korunmalıdır.
  • Newfoundland Bakımı : Egzersiz ihtiyacı göz ardı edilmemelidir, yüzmeye bayılır. Çok sık yıkanmamalı, sık sık fırçalanmalıdır. Çok tüy dökerler.
  • Newfoundland Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 69 - 74 cm Yükseklik Dişide 63 - 69 cm Kilo Erkekte 59 - 68 Kg Kilo Dişide 45 - 54 Kg

Newfoundland Irk Boyutu

Newfoundland Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma