Old English Sheepdog ( Bobtail )

Old English Sheepdog ( Bobtail )

Büyük boy bir ırktır. Çok başarılı bir çoban köpeğidir. Bobtail diğer adıdır, sebebi ise doğuştan kuyruksuz olmaları veya kuyruklarının kesilmesidir. Ortalama yaşam süreleri 10- 12 senedir.

  • Old English Sheepdog ( Bobtail ) Kökeni : Kökeni İngiltere' dir. Üretimine dair birçok görüş söz konusudur. 1800' lü yıllarda İngiltere' de ünlü olan ırk günümüzde hala popülerliğinden bir şey kaybetmemiştir. Eskiden çiftçiler Bobtail' in tüylerini keser ve kendilerine yünlerinden kıyafet veya soğuktan korunmak için battaniye yaparlardı.
  • Old English Sheepdog ( Bobtail ) Görünümü : Vücudu ve kafası kare şeklindedir, vücudu adalelidir. En belirgin fiziksel özelliği sırt eğimidir. Omuzdan başlar ve arkaya doğru yükseliş gösterir. Geniş bir göğsü ve uzun tüylerle kaplı bir yüzü vardır. Öyle ki gözlerini görmekte zorlanabilirsiniz. Tüyleri çift katmanlıdır. Uzun ve yumuşak bir dokusu vardır. Renk: gri, mavi, gri-mavi, mavi merledir.
  • Old English Sheepdog ( Bobtail ) Karakteri : Sanılanın aksine oldukça nazik, sevgi dolu, korumacı bir ırktır. Havlamasını yüksek sesle yapar, yürüyüşü ise yaylanarak bir ayı yürüyüşüne benzer tarzdadır. Koyun gütmesi için yetiştirildiği ve gütme içgüdüsü çok güçlü olduğu için çocukları ve aile bireylerini gütmeye çalışabilir. Bunu da toslayarak ve/veya çarpıp devirerek yapar. Yoksa çocuklarla arası oldukça iyidir. Ailesine çok düşkün bir oyun severdir. Yine de yavruyken sosyalleştirilmeleri ve eğitilmeleri, onlara çok büyük bir artı sağlayacaktır. Çünkü inatçı, başına buyrukluk, söz dinlememe onun olumsuz özellikleridir. Enerjisi çok yüksektir.
  • Old English Sheepdog ( Bobtail ) Yaşam Alanı : Orta büyüklükteki bir bahçeli ev onlar için idealdir.
  • Old English Sheepdog ( Bobtail ) Bakımı : Koşmayı ve egzersiz yapmayı sever. Tüy bakımı zordur, sürekli bakım ister. Haftada 2- 3 defa fırçalama gereklidir. Dolaşan tüylerin titizlikle temizlenmesi gerekir, yoksa tüyler dolaşarak deri hastalıklarına sebep olabilirler. 2 ayda bir tüyleri profesyonel ellere teslim ederek kısalttırabilirsiniz. İlkbahar tüy dökme mevsimidir. Bu dönemde daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar.
  • Old English Sheepdog ( Bobtail ) Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 56 - 61 cm Yükseklik Dişide 51 cm Kilo Erkekte 29 Kg Kilo Dişide 27 Kg

Old English Sheepdog ( Bobtail ) Irk Boyutu

Old English Sheepdog ( Bobtail ) Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma