Papillon

Papillon

Oyuncak boy bir ırktır. Papillon' un diğer adları Sincap Spaniel ve Kelebek Köpeği' dir. Ortalama yaşam süreleri 13- 16 senedir.

  • Papillon Kökeni : Kökeni Fransa' dır. Tarihi geçmişi bir hayli eski olan Papillon, Rönesans döneminin en ünlü köpeklerinden biriydi. 1200- 1500' lü yıllarda yapılan tablolarda Papillon' a sık rastlanmaktadır.
  • Papillon Görünümü : Papillon' un kuyruğu uzun tüylerle kaplıdır, sırtındadır. Tüyleri tek katmandan oluşur, uzun ve yumuşak tüylerinin görüntüsü çok güzeldir. Genel olarak vücudu beyaz tüylerle ve başı ise her renkten olabilecek lekelerle kaplıdır. Bu renk bir tek kızıl olmaz. Buradaki önemli nokta göz ve kulakları lekeli olmalıdır. Kulaklarını eğer havada taşıyorsa, kulakları kanat gibi iki yana açılır. Burnunda, burnunu belirgin hale getiren beyaz lekeleri vardır ve minik bir burna sahiptir.
  • Papillon Karakteri : Papillon sevecen, enerjik ve oldukça zeki bir ırktır. Mükemmel bir oyun arkadaşıdır. Sahibine çok düşkündür hatta sahibini yabancılara karşı korumak için elinden geleni yapar. Fakat boyutundan dolayı koruma seviyesi düşüktür. Eğitilebilirlik düzeyi çok yüksektir, yalnızca tuvalet eğitimi zorlayıcı olabilir. Onu da yavruyken başlatılan eğitim ile çözebilirsiniz. Çocuklarla arası çok iyidir, yaşı büyük olan çocuklarla daha iyi anlaşır. Yabancılara ve diğer hayvanlara karşı da iyi huyludur. Başka köpeklere karşı biraz agresif olabilir.
  • Papillon Yaşam Alanı : Apartman hayatı için uygundur fakat havlamayı sevdikleri için size ve çevrenize rahatsızlık verebilirler.
  • Papillon Bakımı : Enerjik bir köpektir, özellikle dışarıdaki aktivitelerden çok hoşlanır fakat evin içindeki hareketliliği sizi rahatsız edecek düzeyde değildir. Rutin egzersiz işi çözecektir. Tüy bakımı oldukça önemlidir. Her gün yapılacak fırçalama güzel olan tüylerini daha da ipeksi hale dönüştürecektir. Temiz bir ırktır. Koku yapmazlar, bu yüzden yalnızca gerektiğinde banyo yaptırmanız yeterli gelecektir. Hatta banyo yaptırmaktansa önce kuru şampuanı deneyebilirsiniz.
  • Papillon Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 20 - 28 cm Yükseklik Dişide 20 - 28 cm Kilo Erkekte 4 - 5 Kg Kilo Dişide 3 - 4 Kg

Papillon Irk Boyutu

Papillon Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma