Pekinez ( Pekingese )

Pekinez ( Pekingese )

Küçük bir ırktır. Kendilerine has tavrı ve sınırları vardır. Kendi kendinin patronudur. Düzenlerine dokunulmasından, rahatsız edilmekten memnun kalmaz, bu sebeplerden dolayı çocuklu aileler sıkıntı yaşayabilirler. Bekçi köpeği özelliklerini taşırlar. Ortalama yaşamları 13-15 senedir.

  • Pekinez ( Pekingese ) Kökeni : Kökeni Çin' dir. Lamaist Rahipleri, onlar için kutsal olan Aslan' a benzer bir cins oluşturmak istediler ve üretime geçtiler. Yalnızca sarayda bakılabilirlerdi. Tang' in hükümdarlığı boyunca kraliyet içinde aile ferdi sayılmışlar ve kendilerine ait hizmetçiye sahip olmuşlardır. İngiltere' ye gelişi İngilizlerin Yasak Şehri ele geçirmesiyle olmuştur.
  • Pekinez ( Pekingese ) Görünümü : Küçük görünümlü bir köpektir. Renk: Kırmızı, altın rengi, samur, mavi, siyah, beyaz renklerinde olabilir. Ayrık gözleri koyudur ve çıkıktır. Siyah bir burnu vardır, burun çevresi buruşuktur. Kulakları sarkık ve uzundur. Yüzü düzdür. Boynu kısa ve kalındır.
  • Pekinez ( Pekingese ) Karakteri : Asil bir köpektir. Oldukça cesur, özgürlüğüne düşkün bir yapısı vardır. Sahibine düşkündür. Eğitilebilir fakat inatçı oldukları için eğitim süresince sabırlı ve kararlı olunmalıdır. Şüphecidir. Yavruyken sosyalleştirilmelidir, aksi halde büyüdükçe zorluk çıkarabilir. Yabancılara karşı fazla temkinlidir.
  • Pekinez ( Pekingese ) Yaşam Alanı : Apartman yaşamına uygundur. Çok sıcaktan korunmalıdır.
  • Pekinez ( Pekingese ) Bakımı : Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Çok düzenli ve sıkı bir bakım gerektirirler. Kısa ve uzun tüylü olanları vardır. Tüyler yoğundur. Özellikle tüyleri çok sık fırçalanmalı, kuru şampuan ve pudra kullanılmalıdır. Horlarlar. Yoğun egzersiz programlarına gerek yoktur.
  • Pekinez ( Pekingese ) Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 30 cm Yükseklik Dişide 30 cm Kilo Erkekde 3,6 - 4,5 Kg Kilo Dişide 3,6 - 4,5 Kg

Pekinez ( Pekingese ) Irk Boyutu

Pekinez ( Pekingese ) Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma