Pug Mops

Pug Mops

Küçük ırk grubundan olan Puglar kare vücut yapıları ve buruşuk yüzleri ile dikkat çekmektedirler. Uysal ve hareketli olan bu köpekler, iyi bir aile köpeği olabilirler. Çok oyuncudurlar. Mops ve Carlin olarak da bilinirler. Ortalama ömürleri 12-15 yıldır.

  • Pug Mops Kökeni : Eski bir ırktır. Tarihi M.Ö. ' sine dayanır, Asya' da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kökeni ile ilgili kesin bir bilgi yoktur: bulldog soyundan olduğu da söylenir, Pekingese' den geldiği de, Fransız Mastiff Dogue de Bordeaux' dan geldiği de söylenmektedir. Hogarth birçok tablosunda Pug' a yer vermiştir. 1572' de Hermingny' de Prens William' ı suikastten kurtarmıştır. Hollanda' ya Uzak Doğu' dan getirildiğine inanılır. Hollanda resmi ırkı olarak kabul edilir. Geçmişte bekçi köpeği olarak da kullanılmışlardır.
  • Pug Mops Görünümü : Kare görünümündedir. Tüyleri parlaktır ve siyah, sütlü kahve, kayısı renklerinde olabilir. Ortak özellikleri yüzlerinin ve kulaklarının siyah olmasıdır. Buruşuk bir yüze sahiptirler, gözleri oldukça parlak ve koyu renklidir. Alt çene üst çenenin üzerine gelir. Sırt düzdür ve yere paraleldir. Kuyruk sırtın üzerinde ve yuvarlak halindedir. Bacaklar düz ve sağlam yapıdadır.
  • Pug Mops Karakteri : Puglar sakin, uyumlu ve sosyal yapılarıyla aile ferdi olmaya adaylardır. Mutlu ve sadıktırlar. Hareketli yapıları sayesinde çocukların yakın arkadaşı olurlar. Diğer hayvanlarla araları gayet iyidir. Sahibine bağlıdırlar ve hep bir arada olmak isterler, kıskançtırlar. Horlama olumsuz özellikleridir. Koruma özellikleri düşüktür. Sahibinin ses tonuna karşı hassastırlar.
  • Pug Mops Yaşam Alanı : Apartmanda yaşayabilirler. Çok hareketli yapıda olmadıkları için bahçeli bir eve gerek yoktur. Çok sıcak ve soğukta yaşayamazlar.
  • Pug Mops Bakımı : Düzenli taramaları yapılmalıdır. Yüz yapısı kaynaklı oluşabilecek rahatsızlıklara karşı dikkatli olunmalıdır: Buruşukluk için losyon, göz hastalıklarına karşı rutin kontrol, göz kenarları ve kulak temizliği vb. Obeziteye karşı dengeli beslenmelidir. Sıcak havalarda dikkat edilmelidir. 'Ters Hapşırma' görüldüğünde boğazını kaşımak yeterli olacaktır. Orta düzeyde tüy dökerler. Fazla yorulmamalıdır. Yavru iken eğitim verilirse itaat konusunda oldukça başarılı olurlar.
  • Pug Mops Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 30 - 36 cm Yükseklik Dişide 25 - 30 cm Kilo Erkekde 6 - 9 Kg Kilo Dişide 6 - 8 Kg civarındadır. Sıkça Sorulan Sorular: Pug ortalama yaşam süresi Ne kadardır? Pug bakımı kolay mı? Yavru pug fiyatları ne kadar?

Pug Mops Irk Boyutu

Pug Mops Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma