Rottweiler

Rottweiler

Büyük bir ırktır. NationalGeographic tarafından belirlenen verilere göre dünyanın en güçlü ısıran köpeğidir. İyimser olarak yetiştirilirse bir dosttur yoksa saldırgan bir köpek olur. Ortalama yaşamları 10-12 senedir.

  • Rottweiler Kökeni : Kökeni Almanya' dır. Adını Almanya' daki Rottweil kasabasından almıştır. Bekçi ve polis köpekleri olarak sık kullanılmıştır. Gümrükte bu köpekleri görmek mümkündür.
  • Rottweiler Görünümü : Güçlü, sağlam ve kaslı bir görünüme sahiptir. Kısa ve kalın tüyleri vardır. Renkler siyah üzeri kahverengi parçalar şeklindedir. Geniş bir kafaya, yuvarlak bir alna sahiptir. Çenesi kuvvetlidir, üçgen düşük kulaklara, büyük bir burna sahiptir. Dudakları siyahtır, ağızlarının içi koyu renklidir. Kuyrukları kesilir.
  • Rottweiler Karakteri : Sadık ve akıllıdırlar. İtaatkar ve koruyucu bir köpektir. Güçlü ve cesaretlidirler. İyi yetiştirilirse aile dostu bir köpektir. Çocuklarla iyi geçinirler fakat en önemli nokta iyimser yetiştirilmesidir. Eğitilebilirler fakat eğitimleri sık ve titizlikle olmalıdır. İtaat eğitimi olmazsa olmazdır. Aileyi korumak için kendi hayatını hiçe sayar.
  • Rottweiler Yaşam Alanı : Bahçeli evler çok uygundur. Gerekli egzersiz var ise apartman da uygun olur.
  • Rottweiler Bakımı : Tüy bakımı çok özenli yapılmayabilir fakat kauçuk eldivenle yapılmalıdır. Ayak tırnakları sık sık kesilmelidir. Kulak temizliğine çok önem verilmelidir. Sosyal ortamlara sık çıkarılmalıdır, tasmasız dolaştırılmamalıdır. Horlamaları mevcuttur. Beslenmelerine dikkat edilmelidir. Yavrulama sayılarının fazlalığı ile dikkat çekerler. Yeterli egzersiz yaptırılmalıdır. Siz bisiklet sürerken size eşlik eder, yüzer, top aktivitelerinden memnun olur.
  • Rottweiler Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 61 - 69 cm Yükseklik Dişide 56 - 63 cm Kilo Erkekde 43 - 59 Kg Kilo Dişide 38 - 52 Kg

Rottweiler Irk Boyutu

Rottweiler Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma