Saint Bernard

Saint Bernard

Büyük boy bir ırktır. St Bernard, St Bernhardshund veya Alpine Mastiff diğer isimleridir. Dünyada büyük ırklar arasında ünlü bir köpek ırkıdır. Yavruyken eğitilmelidir ki büyüdüklerinde tehlike yaratmasınlar. Cüsselerinden kaynaklı durdurulamazlar. Bir bekçi köpeğidir. Ortalama yaşamları 8-10 senedir.

  • Saint Bernard Kökeni : Kökeni İsviçre' dir. Kurtarma köpeği olarak eğitilmiştir. Kaybolan kişileri arar bulur ve soğuktan koruma amaçları yanlarına yatar, vücutlarını yalarlardı. Bu sayede çok canı kurtarmışlardır. Kendi canlarından da olmuşlardır. Sayıları gitgide azalmaya başlayınca Newfoundland ile melezlenmişler ve yavrular uzun tüylü olarak yaşamlarına devam etmişlerdir. Fırtına ve çığ afetlerini önceden hissederler.
  • Saint Bernard Görünümü : En dikkat çekici fiziksel özelliği ona hantal görüntüsü veren 60-130 kg arası değişen kilosu ve aşırı büyük kafasıdır. Kısa ve uzun tüylü olmak üzere iki tiptedirler. Renk: Beyaz-ten rengi, beyaz-siyah, beyaz-kırmızı olabilir. Yüz ve kulakları genelde siyah ile karma renklidir. Geniş bir boynu vardır. Alın kısmı buruşuktur. Ağzı dar ama derindir. Ayakları da gövdesi gibi büyüktür. Bunun sebebi karda dengelerini rahat koruyabilmeleri içindir. Koklama duyuları çok gelişmiştir.
  • Saint Bernard Karakteri : Dost canlısı, sadık, vefalıdır. Tam bir aile köpeği olan Saint Bernard sahibine son derece itaatkardır. Kibardırlar. Çocuklarla çok iyi anlaşır, çocukların aşırı hareketleri karşısında çok anlayışlıdır. Yavaş hareket eder. Salyalarının fazla akması, olumsuz özelliğidir. Diğer hayvanlarla da arası iyidir. Oyuncudur. Yavruyken eğitilmelidir, özellikle tasma kullanacaksanız sizle birlikte yürümesi öğretilmelidir, aksi halde büyük cüssesinden dolayı tasma ile dolaştırmak zorlaşacaktır. Eğitilebilir, sabırlı olunmalıdır.
  • Saint Bernard Yaşam Alanı : Apartman hayatına çok uygun değildir. Bahçeli ev ideal olacaktır. Soğuk iklim severler.
  • Saint Bernard Bakımı : Haftada bir mutlaka fırçalamak gerekir. Banyo gerek görülürse yapılmalıdır, sık yıkanmamalıdır. Obezite ihtimallerinin yüksekliğinden dolayı egzersiz ve beslenme programları çok özenli olmalıdır. Uzun yürüyüşleri severler.
  • Saint Bernard Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 69 cm Yükseklik Dişide 63 cm Kilo Erkekde 50 - 81 Kg Kilo Dişide 50 - 81 Kg

Saint Bernard Irk Boyutu

Saint Bernard Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma