Samoyed

Samoyed

Orta boy bir ırktır. Herkese sevecen yaklaşır, bu nedenle koruma yapacak bir köpek değildir. Av kökenlidir. Ortalama yaşamları 13-15 senedir.

  • Samoyed Kökeni : Kökeni Batı Sibirya' dır. Adını Sibirya' daki Samoyed halkından almıştır. Bu halk avlanarak yaşamlarını sağlardı ve kızaklarını köpeklerine çektirirlerdi. Keşif yapan Robert Scott, 1800lü yılların sonunda birkaç Samoyed' i İngiltere' ye getirmiştir. Böylece Samoyed ünlenmeye başlanmıştır.
  • Samoyed Görünümü : Sıkı ve sağlam bir vücut yapıları vardır. Asil görünüşlüdürler. Renk: Beyaz, krem, sütlü kahve, sarı. Tüylerinin ucu olduğu rengin bir ton koyusudur. Küçük bir kafaya sahiplerdir. Saçları ve göğüslerindeki tüyler çok yoğundur. Burna doğru uzayan narin bir yüze sahiptirler. Burunları siyah ve kalkıktır. Gözler koyu renktir. Kulakları uca doğru yuvarlak yapısını koruyarak incelir. Kuyrukları uzundur, sırtta bir kanca görünümündedirler, oldukça tüylüdür. Bacaklar yere sağlam ve güçlü basarlar. Ayaklar tüylüdür. Tüyleri soğuktan korunması için sıktır.
  • Samoyed Karakteri : Nazik, dost canlısı, çalışkan bir köpektir. İnatçıdırlar. Çocuklarla arası iyidir ama diğer köpeklerle iyi değildir. Onları yenmeye çalışır ve sürekli bir kovalama halindedir. Bu av kökeninden gelmesinden kaynaklanır. Oldukça oyuncudurlar. Yavruyken eğitime başlanmalıdır. Eğitimde sabırlı ve sakin olmakta fayda vardır. Eğitimin sürekliliği ve çeşitliliği önemlidir. Eğitimin ilk hedefi siz ona seslendiğinizde yanınıza geliyor olmasıdır. Sizin patronu olduğunu bilmelidir. Fakat bağırmak veya zorlamak çözüm değildir. Aksine onu asileştirir. Olumsuz bir özelliği havlamaktan hoşlanmasıdır.
  • Samoyed Yaşam Alanı : Apartman hayatına uygundur ama yeterli egzersiz yaptırılmalıdır. Hareket halinde olmayı çok sevdikleri için çitli bir bahçe daha uygun olacaktır. Serin ortamları tercih eder.
  • Samoyed Bakımı : Rutin, ciddi bir bakım gerekir. Özellikle tüy bakımı özenle yapılmalıdır. Çok fırçalamak tüy yapısının alt katmanına zarar verebileceği için dikkatle yapılmalıdır. Dönemsel çok tüy döker. Çok sıkı egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Uzun yürüyüşler onların kalemidir.
  • Samoyed Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 53 - 60 cm Yükseklik Dişide 48 - 53 cm Kilo Erkekde 20 - 30 Kg Kilo Dişide 20 - 30 Kg

Samoyed Irk Boyutu

Samoyed Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma