Schnauzer Standart

Schnauzer Standart

Orta boy bir ırktır. Üç tip Schnauzer vardır. Standart Schnauzer en eski ırklardandır. 'Schnauzer' ismi, Almancada 'Schnauze' olan burun anlamı taşımaktadır. İyi bir bekçi köpeğidir. Ortalama yaşamları 13-15 senedir.

  • Schnauzer Standart Kökeni : Kökeni Almanya' dır. Geçmişi Orta Çağ' a kadar uzanır. 1900' lü yıllarda bekçi ve av köpeği olarak kullanılıyordu. Özellikle fare avcılığında çok ileri seviyedelerdi. Bu yetenekler onların ünlenmesini sağlamıştır. Evcilleştirilmeleri 2. Dünya Savaşı sonrasına denk gelir.
  • Schnauzer Standart Görünümü : Orta boy güçlü bir köpektir. En dikkat çeken fiziksel özelliği yüzündeki fırça kaşları, sakalları ve bıyıklarıdır. Dikdörtgen bir kafa yapısına sahiplerdir. Çenesi güçlüdür. Minik ve oval gözleri vardır. Kulak ve kuyruk kesilmesi sahibinin isteğine göre değişir. Patiye benzer ayakları vardır. Sırtı kuyruğa doğru alçalır. Ön bacaklar düz ve sağlam, arka bacaklar kaslıdır. Renk: Siyah-beyaz, gri tonları.
  • Schnauzer Standart Karakteri : Zeki ve ailesine düşkün olan Schnauzerler iyi bir bekçi köpektir. Ailesini çok rahat savunur. Korkusuzdur. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinirler. Biraz yaşı büyük çocuklarla daha iyi anlaşır. Oyuncudur fakat çok hareketli bir yapısı yoktur. İlgiyi severler. Eğitilebilirler, çok hızlı öğrenirler. İnatçıdırlar. Şımarmaya müsaitlerdir. Patron kim bilmelidirler.
  • Schnauzer Standart Yaşam Alanı : Gerekli egzersiz yaptırılacak ise apartman hayatı çok uygundur.
  • Schnauzer Standart Bakımı : Tüy bakımı oldukça önemlidir. Özellikle yüzdeki tüylere dikkat etmek gerekir. Belli rutinlerle kısaltılmalıdır. Haftalık fırçalama gerekir. Kulak bakımına özen gösterilmelidir. Rutin egzersiz yaptırılmalıdır. Top ile oynama en sevdiği aktivitelerdir, uzun yürüyüşlere bayılır. Tüyleri az dökülür.
  • Schnauzer Standart Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 46 - 51 cm Yükseklik Dişide 43 - 48 cm Kilo Erkekde 14 - 20 Kg Kilo Dişide 14 - 18 Kg

Schnauzer Standart Irk Boyutu

Schnauzer Standart Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma