Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği

Küçük boy bir ırktır. Diğer adı Sheltie' dir. Hem büyükbaş hem de küçükbaş çobanlığında çok başarılıdır. Ortalama yaşam süreleri 12- 15 senedir.

  • Shetland Çoban Köpeği Kökeni : Kökeni İngiltere' dir. Collie' den üretilmiş ve İzlanda asıllı Yakkin ile birleştirilmiştir. Küçük bedenlerine karşılık çok iyi birer çoban köpeğidirler.
  • Shetland Çoban Köpeği Görünümü : Üçgen bir yüz şekline sahiptir. Burnu uca doğru oldukça incelir, burnun ucu siyahtır. Kuvvetli ve atiktir. Tüyleri çift katmandır; ilk katman yumuşaktır, ikinci katman ise sık ve uzundur. Renk: siyah, kahverengi, blue merle olabilir. Yüzdeki ve ayaktaki tüyleri kısa, harici tüm vücudu uzun tüylerle kaplıdır. Hatta boynundaki tüyler oldukça uzundur. Kuyruğu yere kadar ve uzun tüylerle kaplıdır. Blue merle rengi olanların gözleri mavi olur, onun dışındakilerin gözleri koyu renktir. Gözleri badem şeklindedir. Kulaklarının ucu düşüktür ve küçüktür.
  • Shetland Çoban Köpeği Karakteri : Zeki, meraklı ve iyi huylu bir köpek ırkıdır. Narin ve zarif bir görüntüsü vardır. Enerjiktir, itaatkardır, bu özellikleriyle çocuklu aileler için çok iyi bir aile köpeğidir. Çocuklarla arası mükemmeldir. Yabancılara karşı mesafelidir, diğer hayvanlarla arası çok iyidir. Yavruyken eğitimine başlanmalıdır. Olumsuz özelliği havlamayı sevmesidir.
  • Shetland Çoban Köpeği Yaşam Alanı : Orta seviyedeki egzersiz ihtiyacı karşılanırsa apartman yaşamında mutluluklar yaşar.
  • Shetland Çoban Köpeği Bakımı : Koşu yapmayı çok sever. Egzersiz yaptırılması ihmal edilmemelidir. Uzun tüylerinden dolayı bakımının zor olacağı düşünülür ama sanılanın aksine düzenli bir fırçalama ile çok kolay üstesinden gelinebilmektedir. Çok tüy dökerler.
  • Shetland Çoban Köpeği Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 33 - 38 cm Yükseklik Dişide 30 - 36 cm Kilo Erkekte 6 - 8 Kg Kilo Dişide 5 - 7 Kg

Shetland Çoban Köpeği Irk Boyutu

Shetland Çoban Köpeği Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma