Shiba Inu

Shiba Inu

Orta boy bir ırktır. Bu köpeğe Akitaların küçük versiyonu diyebiliriz. Ortalama yaşam süreleri 12- 15 senedir.

  • Shiba Inu Kökeni : Kökeni Japonya' dır. Altı adet Japon Spitz vardır. Shiba Inu bunların en küçüğüdür. Zamanında av için kullanılmışlardır. Japonya' nın hala en ünlü köpek ırkıdır.
  • Shiba Inu Görünümü : Shiba Inu' nun kendine güvenli, kendinden emin bir duruşu vardır. Burnu uca doğru sivrilir, siyah renktir. Kulakları üçgen şeklinde, diktir. Gözleri küçük ve koyu renklidir, çok derin bakar. Kuyruğu kalındır, onu sırtta kıvrık taşır. Tüyleri çift katmandır. Düz ve sık tüylüdür. Renk: siyah, kırmızı ve birçok renk. Kürkü su geçirmez ve soğuk havalara karşı dayanıklıdır. Ön bacakları yere dimdik basar.
  • Shiba Inu Karakteri : Çok atik ve hızlıdır. Enerjisi, sadakati ve cesareti yüksek bir ırktır. Özgüveni yüksek, şefkat dolu ve bağımsız olan Shiba Inuların eğitilebilirliği orta seviyededir. Sahibine düşkündür, çocuklarla arası oldukça iyidir, oyuncudur. Yavruyken sosyalleştirilmelidir, aksi halde diğer hayvanlarla anlaşamayabilir. Özellikle küçük hayvanlarla aynı ortamda bırakılmamalıdır.
  • Shiba Inu Yaşam Alanı : Yeterli egzersiz şartı ile apartman dairesinde çok kolay yaşayabilir. Orta büyüklükteki bir bahçe daha ideal olacaktır.
  • Shiba Inu Bakımı : Yürümek için çok iyi bir yol arkadaşıdır. Çünkü yürümekten asla bıkmaz. Tasmasız dolaştırılmamaya dikkat edilmelidir. Ailesini çok sahiplendiği için uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Çok temiz bir ırktır, bu yüzden bakımı kolaydır. Mevsiminde çok tüy döker, bu dönemlerdeki tüy bakımına özen gösterilmelidir. Onun harici düzenli fırçalama tüy bakımı için yeterlidir.
  • Shiba Inu Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekte 36 - 41 cm Yükseklik Dişide 33 - 38 cm Kilo Erkekte 9 - 14 Kg Kilo Dişide 8 - 13 Kg

Shiba Inu Irk Boyutu

Shiba Inu Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma