Shih Tzu

Shih Tzu

Küçük bir ırktır. Shih Tzu Çincede 'Aslan Köpek' anlamına gelir. Çin' de ' Kraliyet Köpeği' olarak ün salmıştır. Yüzündeki tüylerden dolayı ' Kasımpatı Köpek' olarak da bilinmektedir. Ortalama yaşamları 11-14 senedir.

  • Shih Tzu Kökeni : Kökeni Çin' dir. Tarihi 1600' lü yıllara kadar uzanır. Pekingese ve Lhasa Apso cinslerinin melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır.
  • Shih Tzu Görünümü : Küçük ve sağlamdır. Tüyleri çok uzundur. Özellikle yüzündeki tüyler çok yoğundur. Burun üstünde saç gibi uzayan tüyler bu ırka özgüdür. Renk: Siyah, beyaz, kırmızı, bej gibi çeşitli renklerdedir fakat alın ve kuyrukta beyaz renk olması istenir. Kafası yuvarlaktır, küçük bir burna sahiptir. Ayrık göz olarak tanımlayabileceğimiz gözlere sahip olan bu ırkın gözleri, yuvarlak ve büyüktür. Küçük ve düşük kulaklara sahiptir fakat tüylerle örtülü olduğu için pek görünmez. Sırtı düzdür. Vücut uzunluğu yerden yüksekliğine oranla uzundur. Kuyruğu vücuda oranla yüksektedir ve tüylerle kaplıdır.
  • Shih Tzu Karakteri : Sosyal ve akıllı bir köpektir. Özgür ruhludur. Boyuna oranla cesareti yüksektir. Kraliyetten geldiği için soylu ve kibirlidir. Oldukça aktiftir fakat tembellik yapmak için fırsatları kaçırmaz. Eğitilebilir olmasının yanında eğitimi zordur; çok sabır ve kararlılık göstermek gerekir. Çocuklar ve diğer hayvanlarla arası iyidir. İstenmediği davranış gösterildiğinde asabileşebilir ve saldırganlık gösterebilir. Çocuklarla yalnız bırakılacak ise tedbirli olmakta fayda vardır. İyi bir bekçi köpeği değillerdir. Neşeli ve oyuncudurlar.
  • Shih Tzu Yaşam Alanı : Apartman dairesinde yaşayabilirler.
  • Shih Tzu Bakımı : Tüy dökmez fakat tüy bakımı çok önemlidir. Sürekli ve düzenli bakım yapmak gerekir. Hatta ayda bir profesyonel bakıma ihtiyaç duyarlar. Yüz tüyleri için toka takmak gerekir. Tırnaklar ayda bir kesilmeli ve kulak bakımına dikkat edilmelidir. Bu cins köpekte hijyen önemlidir. Rutin egzersiz yaptırılabilir. Sıcak havalara dikkat edilmelidir. Kolay kilo alırlar, beslenmesine dikkat edilmelidir. Olası rahatsızlıklara karşı göz damlası kullanılabilir.
  • Shih Tzu Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 28 cm Yükseklik Dişide 28 cm Kilo Erkekde 4 - 7 Kg Kilo Dişide 4 - 7 Kg

Shih Tzu Irk Boyutu

Shih Tzu Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma