Sibirya Kurdu ( Husky )

Sibirya Kurdu ( Husky )

Orta boy bir ırktır. Diğer adları Chukcha, Keshia ve Kutup Husky' dir. Soğuk iklim hayvanıdır. Havlamak yerine ulurlar. Sevecenliklerinden dolayı iyi bir bekçi köpeği değillerdir. Çok iyi bir iş köpeğidir ve takım ruhu taşırlar. Ortalama yaşamları 12-14 senedir.

  • Sibirya Kurdu ( Husky ) Kökeni : Kökeni Rusya' dır. Bir zamanlar Doğu Sibirya' da yer alan Chukchi halkına hizmet etmekteydi. Bir kızak köpeğiydi. Alaska' ya 20. yüz yılda getirildi. Onları en ün sahibi yapan olay şudur: 1925 yılında Nome' de difteri salgını yaşanmıştır ve kızak köpek takımı ilaçları o şehirlere ulaştırmışlardır.
  • Sibirya Kurdu ( Husky ) Görünümü : Sağlam yapıdadır. Yüz kısmından başlayan beyazlık vücudunun alt kısmına kadar gider. Onun dışından kalan kısımlarının renkleri: gri, siyah, kahverengi tonlarıdır. Yuvarlak başları, üçgen dik kulakları vardır. Gözleri badem biçimindedir. Göz renkleri çok dikkat çekicidir: mavi, yeşil, ela, kahverengi. Buz mavisi renkte olanların sert bakışları korkutur. Burun renkleri bulundukları ortamın ısısına göre renk değiştirirler. Soğuk havalarda burunları pembeye döner. Ayakları tüylerle kaplıdır. Bu onları buzlu yerden korumak içindir. Bir Siberian Husky - 60 C ' ye dayanıklılık gösterebilirler.
  • Sibirya Kurdu ( Husky ) Karakteri : Maceraperest ve yaramazdırlar. Çok enerjik hatta yorulmak nedir bilmez bir ırktır. Sevecen, özgür ruhlu ve inatçıdırlar. Eğitilebilir fakat bu özelliklerinden dolayı zorlayıcı olabilir. Eğer bir komut, onlar için anlam içeriyorsa denileni yaparlar. Çocuklarla çok iyi geçinirler. Kendilerinden daha küçük hayvanlarla özellikle kedi ile geçinemezler. Kendi ırklarıyla iyi geçinirler. Yalnızlıktan hoşlanmazlar. Bu yüzden hareketleri ile muhtemelen aynı cinsten bir adet daha almanızı sağlayacaktır.
  • Sibirya Kurdu ( Husky ) Yaşam Alanı : Apartman yaşamına uygun değildir. Soğuk alanları sever. Kürklerinden dolayı sıcakta yaşayamazlar.
  • Sibirya Kurdu ( Husky ) Bakımı : Haftada bir kez fırçalanması gerekir. Çok sık yıkamaya gerek yoktur. Gerektiğinde yıkamak yeterlidir. Obezite olabilecekleri için beslenmelerine dikkat edilmelidir. Senede iki kez tüy dökerler. Egzersiz şarttır. Çok yoğun bir aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Koşunuzda, bisiklet sürme zamanınızda size eşlik etmesi onun enerjisini biraz olsun alır. Tabi her gün yapılırsa.
  • Sibirya Kurdu ( Husky ) Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 53 - 60 cm Yükseklik Dişide 51 - 56 cm Kilo Erkekde 20,5 - 27 Kg Kilo Dişide 16 - 22,5 Kg

Sibirya Kurdu ( Husky ) Irk Boyutu

Sibirya Kurdu ( Husky ) Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma