Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier

Orta boy bir ırktır. Ataları olan Bull Terrierlere çok benzerlik gösteren Staffordshire Bull Terrier, 19. yüzyıldan bu yana halleri hiç bozulmayan en küçük Bull Terrier' dir. Ortalama yaşamları 10-16 senedir.

  • Staffordshire Bull Terrier Kökeni : Kökeni İngiltere' dir. 17. yüzyıl zamanlarında Bull ve Terrier çaprazlamasıyla oluşmuştur. Şimdiki hallerine Bulldog ve İngiliz Terrier' in çaprazlanmasıyla gelmişlerdir. Nesli tükenme noktasına gelen bu ırkın kurtarıcısı Joseph Dunn' dır.
  • Staffordshire Bull Terrier Görünümü : Orta boy bir ırk olmasına rağmen çok hızlı ve kuvvetlidir. Adaleli bir vücuda sahip olan bu ırkın çenesi çok kuvvetlidir. Kafası düzdür, yanakları oldukça adalelidir. Burnu küçük ve siyahtır. Kulaklar asla kesilmez, Amerikan Staffordshire ve Pit Bull ile cüsse harici bu özelliği ile de ayrılırlar. Boynu kısadır. Ön bacaklar ayrıktır, arka bacakların ayrık olması sağlanabilir. Tüyleri kısa ve sıktır. Renk: kahverengi, siyah, beyaz lekeli olabilir.
  • Staffordshire Bull Terrier Karakteri : Görüntüsünün aksine çok sevecen ve çok enerjiktir. Oyun oynamaya bayılır. Esprili, ailesine düşkün, itaat etmeyi seven bir ırktır. Çok cesurdurlar. Yabancılara karşı sevecendir. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve onlara asla zarar vermezler. Yine de kuvvetli olmasından dolayı küçük yaştaki çocuklarla oynamasına izin verilmemelidir. Oyun oynarken zarar verebilirler. Yavruyken eğitime başlanmalıdır. Kararlı ve sıkı bir eğitimden geçmelidir. Bekçilik ve koruma yönleri zayıftır.
  • Staffordshire Bull Terrier Yaşam Alanı : Yeterli egzersiz yaptırılırsa apartman hayatı onlar için uygundur. Küçük bahçeli bir ev daha uygun olacaktır.
  • Staffordshire Bull Terrier Bakımı : Tüy bakımı oldukça kolaydır. Haftada bir taramak yeterlidir. Bir bez yardımıyla tüylerinin silinmesi tüy parlaklığı için önemlidir. Açık alanlarda tasmasız asla dolaştırılmamalıdır.
  • Staffordshire Bull Terrier Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 36 - 41 cm Yükseklik Dişide 33 - 38 cm Kilo Erkekde 11 - 17 Kg Kilo Dişide 10 - 16 Kg

Staffordshire Bull Terrier Irk Boyutu

Staffordshire Bull Terrier Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma