Tibet Mastiff

Tibet Mastiff

Büyük boy bir ırktır. Çok iyi bir bekçi köpeğidir. Kafalarının büyük ve tüylü olmasından dolayı Çin' de 'Aslan Kafa' olarak adlandırılırlar. Havlamayı çok sever. Ortalama yaşamları 13-15 senedir.

  • Tibet Mastiff Kökeni : Kökeni Çin' dir. Pug, Newfoundland, Saint Bernard' ın atasıdır. Geçmişte sürülere bekçilik yapmıştır. Neslinin tükenme ihtimali vardır. Bu yüzden üretim çalışmaları devam etmektedir.
  • Tibet Mastiff Görünümü : Çok iri ve kuvvetli bir yapıya sahiptir. En belirgin fiziksel özelliği büyük kafasıdır. Tüyleri uzun ve sıktır. Renk: kahverengi, siyah. Bazılarının baş ve boyun kısmının tüyleri daha uzundur. Kuyruğu sırtta kanca şeklide taşınır, tüylüdür.
  • Tibet Mastiff Karakteri : Zeki ve asil yapısı ile Tibet Mastiff' in özgüveni oldukça yüksektir. Ailesini her tehlikeye karşı gözünü kırpmadan korur. Çocuklarla iyi anlaşır ama onları iyi tanıması gerekir. Yabancılara oldukça temkinlidir ve olumsuz davranışlar sergileyebilir. Yavruyken sosyalleştirilmezse büyüdüğünde oldukça sıkıntı çıkaracaktır. Gezmekten çok hoşlanır fakat gezmesi için yalnız bırakılmamalıdır. Eğitimi kabul eder; çok sabırlı ve eğitimde inatçı olmakta fayda vardır. Eğitim sırasında sevecenlikle yaklaşılmalıdır. Aksi bir tutumu reddeder.
  • Tibet Mastiff Yaşam Alanı : Apartman hayatı için uygun değildir. Büyük bahçeli bir ev uygundur. Soğuk havaları severler.
  • Tibet Mastiff Bakımı : Tüy bakımında rutin bakım önemlidir. Özellikle kuyruk ve arka kısım haftada bir mutlaka fırçalanmalıdır. Tüy dökme zamanında bu sayı arttırılır. Senede 1 kez tüy dökerler. Çok yoğun bir egzersize ihtiyaç duymazlar fakat uzun süre hareketsiz kalmaktan da hiç hoşlanmazlar.
  • Tibet Mastiff Boyutu - Yükseklik & Kilo : Erkek: 66–76 cm, Dişi: 61–71 cm Kilo: Erkek: 45–73 kg, Dişi: 34–54 kg

Tibet Mastiff Irk Boyutu

Tibet Mastiff Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma