Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan

Küçük boy bir ırktır. Çoban köpekleri içinde en minik olanıdır, çok iyi bir sürü güdücüsüdür. İyi bir bekçidir, havlayarak tehdidi belli eder. Ortalama yaşamları 12- 15 senedir.

  • Welsh Corgi Cardigan Kökeni : Kökeni İngiltere' dir. Welsh Corgiler, Cardigan ve Pembroke olarak iki ayrı ırka ayrılır. Ayrı ırk olarak henüz 70 sene kadar evvel tanınmışlardır. Swedish Vallhound' un onların atası olduğu sanılmaktadır. Bir başka inanışa göre ise M.Ö. 1200' lü yıllarda Keltler tarafından Galler' e getirildiği düşünülmektedir. Çünkü 'Corgi' sözcüğü Keltcede 'köpek' demektir.
  • Welsh Corgi Cardigan Görünümü : En belirgin fiziksel özelliği cüssesine göre çok büyük olan kulaklarıdır. Gövdesi uzun, bacakları kısa olan bu ırk, çok hareketlidir. Kafası bedeniyle uyumlu olmakla birlikte küçüktür. Ağız ve burun yapısı öne doğru üçgen şeklinde uzanır. Kuyruğu uzundur, onu aşağıda taşır. Pembroke' a oranla ağırlığı fazladır, kulakları daha büyüktür. Göğsü öne doğru çıkıktır. Tüyleri iki kattır, orta uzunluktadır. İlk kat yumuşak iken ikinci kat serttir. Tüyleri su geçirmez, sıcak-soğuk havalara dayanıklıdır. Renk: siyah, siyah- beyaz, siyah- alacalı, koyu kırmızı- beyaz olabilir.
  • Welsh Corgi Cardigan Karakteri : Çok zeki, sevgi dolu, sadık, ailesine düşkün bir köpektir. Ailesini korumayı görev edinmiştir. Çok enerjiktir, aktivitelerden çok hoşlanır. Çocuklarla çok iyi geçinir, oyun oynamaya bayılır. Olumsuz özelliği havlamayı sevmesidir. Pembroke' a oranla daha koruyucu fakat daha asosyaldir. Topuk ısırma olayları yaşanabilir, eğitimle bu davranışa set vurulabilir. Diğer hayvanlarla - eğer köpek değil ise- iyi anlaşır.
  • Welsh Corgi Cardigan Yaşam Alanı : Apartman hayatı için uygun bir ırktır.
  • Welsh Corgi Cardigan Bakımı : Düzenli, rutin egzersiz yaptırılmalıdır. Tüy bakımı kolaydır. Yeterli düzeyde yıkanmalı, fırçalanmalıdır. Yılda iki kere tüy değiştirir.
  • Welsh Corgi Cardigan Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 25 - 33 cm Yükseklik Dişide 25 - 33 cm Kilo Erkekde 11 - 14 Kg Kilo Dişide 11 - 14 Kg

Welsh Corgi Cardigan Irk Boyutu

Welsh Corgi Cardigan Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma