Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Küçük bir ırktır. Hatta oyuncak ırk olarak geçer. Akıllı köpek sıralamasında 3. Sırada yer almaktadırlar. Diğer adı Broken-Haired Scotch Terrier' dir. Bakımı çok iyi yapılmalıdır. Ortalama yaşamları 12-15 yıldır.

  • Yorkshire Terrier Kökeni : İngiltere menşeilidir. Kuzey İngiltere' de av için üretilmiş bir ırktır. Özellikle fare ve böcek avcılığı ile tanınırlar. Eskiden daha büyük bir köpek olan Yorkshire sonradan üretimle küçültülmüştür.
  • Yorkshire Terrier Görünümü : İlk görünüşleri oyuncak köpekleri anımsatır. Kafa, göğüs ve ayaklarında uzun tüyler vardır. Hatta tüyleri yere değenlerine rastlanır. Tüyler ipek gibidir. Ten veya siyah olarak dünyaya gelirler sonradan orijinal hallerine dönerler. Tüyler sırtından ikiye ayrılıp yanlara düşmüştür. Siyah bir burnu ve siyah parlak gözleri vardır. Kulakları V tipindedir ve diktirler.
  • Yorkshire Terrier Karakteri : Cesurdurlar; küçük boyutlarının çok farkında değillerdir, bu yüzden büyük hayvanlara karşı fazla agresif olabilirler. Özgür ruhludurlar fakat sadık ve koruyucudurlar. Enerjik ve maceracıdırlar. Başlarında sık sık olayların gelmesi işten bile değildir. Eğitilebilirler fakat üzerine düşülmelidir. Çocuklar ile iyi geçinirler yalnızca çok zorlanmamalı ve rahatsız edilmemelidirler. Bu yüzden bebekler ve küçük çocuklar varken mutlaka biri bu gruba refakat etmelidir. Yaşama sevinçleri sayesinde dikkatleri üzerine çekerler. Yabancılara karşı mesafelidir. Çok iyi bir bekçi köpeğidir.
  • Yorkshire Terrier Yaşam Alanı : Apartman dairesi ortamı için idealdir.
  • Yorkshire Terrier Bakımı : Soğuktan korunmalıdır. Rutin bakım önemlidir. Tüylerin göz önüne gelmemesi için önlem alınmalıdır. Kulak çevresindeki tüyler de bakıma ihtiyaç duyar. Kısacası profesyonel bakım bu ırk için gerekli olacaktır. Havlama eğilimindedirler. Günlük yürüyüş yaptırılmalıdır, egzersizleri kapalı mekanda da yaptırılabilir. Sevgi ve ilgi beklerler. Tuvalet eğitimleri zordur. Tüy dökmezler. Banyo ihtiyacı çok fazladır.
  • Yorkshire Terrier Boyutu - Yükseklik & Kilo : Yükseklik Erkekde 15 -17,5 cm Yükseklik Dişide 15 -17,5 cm Kilo Erkekde 3,2 Kg Kilo Dişide 3,2 Kg

Yorkshire Terrier Irk Boyutu

Yorkshire Terrier Irk Özellikleri

İtaat Seviyesi
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Koruma
Enerji İhtiyacı
Tüy Yapısı
Tüy Dökümü
Çocuklarla İletişim
Yabancılarla İletişim
Köpeklerle Anlaşma
Diğer Hayvanlarla Anlaşma