Arkadaş Canlısı Köpek Irkları

Arkadaş Canlısı Köpek Irkları

Bir köpeğin safkan oluşu, kişiliği ve fiziksel görüntüsüyle ilgili bize ileride nasıl bir köpek olacağına dair çok büyük bir oranda ipuçları verir. Fakat bu, her şeyi yüzde yüz bileceğimiz anlamına gelmez. Yavruyken sosyalleştirme ve yavruyken eğitimine başlanması yadsınamaz büyüklükteki bir etkendir. Sevgi dolu bir ailede olup olmaması, ona ilgi ve şefkat gösterilmesi gibi iyi huylu olması yönündeki birçok etken kişiliğinin tam olarak oluşmasına yardımcı olan etmenlerdir.

Bir köpeğin insana beslediği dostluk ile bir köpeğe ve diğer hayvanlara beslediği dostluk aynı şey demek değildir. Üçü de birbirinden farklı kriterlerdir. Sizinle çok iyi anlaşan bir köpek, diğer köpeklere saldırma eğiliminde olabilir. Veya köpeklerle çok iyi anlaşır fakat diğer hayvanlarla anlaşamayabilir. Baskın olma, ortamda güç kurma, annesinden erken ayrılma gibi birçok sebeple bu davranışları gerçekleştirir. Bu elbette genetik özelliklerinden de kaynaklanmaktadır. Fakat yetiştirilme tarzı onu tetikleyen önemli unsurlardandır. Örneğin; köpekler ilk 6- 8 hafta annesiyle birlikte olmalıdır. Dostumuzun yavruluk döneminde diğer köpeklerle zaman geçirmesi sosyal becerilerinin gelişmesi açısından elzemdir. Annesiyle ve kardeşleriyle olamayan bir köpek, vakit geçiren bir köpeğe oranla daha az sosyal olacaktır. Bu da ileride davranışsal olarak olumsuz sonuçlar doğurabilir.  

Aşağıda listeleyeceğimiz köpek ırkları, tüm dünyaya arkadaşça ve pozitif yaklaşan ırklardır. Çocuklarla iyi geçinirler, yabancılara karşı tutumları olumludur, diğer hayvanlara ve köpeklere karşı ılımlıdırlar. Bu ırkları yakından tanıyalım: